Pol storočia napredovanie technológie postupovalo podľa Moorovho zákona, ktorý hovorí, že počet tranzistorov na integrovanom obvode sa každé dva roky zdvojnásobí, čím sa zdvojnásobuje aj výpočtový výkon. V rozhovore pre Financial Times však šéf Intelu Brian Krzanich varoval, že jeho platnosť sa možno chýli ku koncu.
Za posledných osem rokov Intel dodržiaval cyklus „tik-tak“ pri svojich produktových verziách – „tik“ znamenal zmenšenie výrobnej technológie a „tak“ novú architektúru. Teraz je však spoločnosť nútená zrušiť tento model. Na svojej 14 nm linke predstavila už tretí krok. „Naša kadencia je dnes bližšie k 2,5 roku ako k dvom,“ vysvetlil Krzanich.
Ide o dočasný zádrh alebo náznak väčšieho seizmického zlomu? Šéf Intelu na to odpovedal: „Nie sme si istí.“ Spoločnosť sa vraj bude „snažiť dostať sa späť do dvoch rokov“.
Treba poznamenať, že Moorov zákon sa zmenil už skôr. Pôvodne totiž predpovedal zdvojnásobenie výkonu každý rok.
V roku 1975 sa to zmenilo na každé dva roky a táto predpoveď platila štyri desaťročia. Samozrejme, tento zákon nemôže platiť navždy, a to z dôvodu prirodzených obmedzení kremíkových čipov.
Sám Moore predpokladal platnosť tohto pravidla na 10 rokov. „Skutočnosť, že niečo také sa deje už 50 rokov, je naozaj úžasná,“ povedal pred istým časom. „Raz sa to však musí zastaviť.“
Kremík sa blíži k svojim fyzikálnym limitom, no IBM so svojimi partnermi nedávno demonštrovali 7 nm výrobný proces, pri ktorom sa však bude musieť prejsť na iné polovodičové materiály.
Intel dnes pracuje na 10 nm procese, ale jeho šéf bol zdržanlivý v predpovedaní toho, kedy by 10 nm čipy mohli doraziť. Najväčší výrobca mikroprocesorov predpokladá, že by sa tak mohlo stať v druhej polovici roka 2017.
Napriek novému harmonogramu však Krzanich verí, že aj pri uvedení 10 nm čipov bude mať Intel náskok pred konkurentmi, ako sú Samsung či TMSC.
Zdroj: itnews.sk