Na Slovensku sa deň čo deň stretávame s rôznymi druhmi podvodov, o ktorých vás pravidelne informujeme, aby sa na ne stihlo nachytať čo možno najmenej ľudí. Špekulanti sú však čoraz vynaliezavejší a tentokrát našli systém, na ktorý môže naletieť skutočne hocikto. Platí to najmä pre dôverčivých ľudí.

Celé to funguje tak, že vám na sociálnej sieti (najčastejšie Instagram) vyskočí lákavá reklama. Tá pôsobí, ako by za ňou stálo priamo bratislavské letisko – Letisko Milana Rastislava Štefánika a snaží sa človeka presvedčiť, že sa za extrémne nízku cenu môže dostať ku značkovým a drahým veciam.

Súčasťou podvodu sú aj skopírované internetové stránky, ktoré sa síce tvária, ako oficiálny web bratislavského letiska, no keď sa pozriete na URL adresu, rýchlo zistíte, že tu niečo nie je v poriadku. Na toho, kto si tento detail nevšimne však môže celý podvod pôsobiť dôveryhodne.

Na webe, ktorý vyskočil aj nám v redakcii sa písalo, že letisko naliehavo vypratáva sklad a predáva batožinu, ktorá tu bola bez dozoru viac, ako 6 mesiacov. A keďže má byť zničená, letisko sa rozhodlo, že zorganizuje „charitatívnu akciu“ a rozdá ju len za 2 €. Už tu vám pravdepodobne vyskočila kontrolka, že niečo nie je v poriadku.

batožina podvod
Zdroj: SvetApple

Podvod je následne sprevádzaný bohatou fotodokumentáciou vrátane recenzií, ktoré sú samozrejme vymyslené a falošné. A ak sa teraz pýtate, aký je cieľ útočníkov, odpoveď je úplne jednoduchá. Hoci sme sa tak ďaleko nedostali, predpokladáme, že na konci formulára, ktorý vám podvodníci týmto spôsobom podstrčili, je možnosť zadania údajov o platobnej karte, aby ste mohli zaplatiť smiešnu sumu, v našom prípade vo výške dvoch eur.

Keď to však urobíte, v skutočnosti iba odovzdáte svoje osobné údaje a hlavne údaje o karte podvodníkom, ktorí vám dokážu v priebehu niekoľkých minút doslova vybieliť účet. V skutočnosti teda neprídete o dve eurá, ale pokojne aj o tisíce.

Ku celej veci sa už vyjadrila aj oficiálna stránka letiska, ktorá používateľov dôrazne upozorňuje, aby boli pred týmto podvodom ostražití a za žiadnych okolností naň nenaleteli. Letisko Milana Rastislava Štefánika tu konkrétne opisuje, že na Facebooku vznikli ku celému podvodu aj stránky, ktorých názvy sú „Bratislava Airport“ a „Bratislava Terminal A.“ Jediná oficiálna stránka letiska je, ale Letisko Bratislava / Airport Bratislava. Dávajte si pozor.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Aj vaše krypto môže byť v ohrození. Známa peňaženka varuje Apple používateľov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -