Pandémia koronavírusu a moderné technológie sa spolu postarali o to, že sčítanie obyvateľov, domov a bytov mohlo po prvýkrát prebiehať aj online. Namiesto vypĺňania dotazníka medzi dverami tak bolo potrebné len vyklikať cca 5-10 minútový formulár na internetovej stránke.

Do národnej akcie sa zapojilo 4 844 007 osôb, čo predstavuje celkovo 86% obyvateľov. Podľa pôvodných predpokladov a očakávaní Štatistického úradu SR malo túto formu sčítania zvládnuť minimálne 70% obyvateľov krajiny, takže výsledná hodnota na úrovni 86% je považovaná za veľký úspech.

Ktorý kraj bol najlepší a ktorý naopak najhorší?

Najlepšie sa darilo Žilinskému kraju, kde samotný formulár vyplnilo až 92% obyvateľov. Na druhom mieste sa nachádza Trenčiansky kraj s 90% a na treťom mieste Trnavský kraj so 89% sčítanými.

Bratislavský kraj sa nachádza na štvrtej priečke s 88%, Nitriansky kraj na piatej priečke s 87%, Banskobystrický na šiestej priečke s 85% a na siedmej priečke je Prešovský kraj s výsledkom 83% sčítaných. Najhoršie dopadol Košický kraj, ktorý eviduje 79% sčítaných obyvateľov. Stále je to ale o 9% viac, ako očakávaný priemer.

V súčasnosti sčítanie obyvateľov, domov a bytov pokračuje v asistovanej podobe a postupne sa začnú vyhodnocovať výsledky. Prvých oficiálnych dát by sme sa mali dočkať niekedy v roku 2022 a komplexné vyhodnotenie musí byť vypublikované najneskôr na začiatku roka 2024.

Pokiaľ vás zaujíma táto téma podrobnejšie, viac si o nej prečítate na tejto internetovej stránke. Napíšte nám do komentára, ako sa vám projekt online sčítania obyvateľov zapáčil v praxi.

Prečítajte si tiež  Amazon konečne prichádza s aplikáciou Prime Video pre macOS
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJscitanie
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.