Aktualizované 7. novembra 2023

Počas dnešného dňa nás viacero našich čitateľov upozornilo, že sa im na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram objavila možnosť, v rámci ktorej sa dá sociálna sieť predplatiť bez zobrazovania reklám. Cena tejto služby je v prípade objednania cez mobilnú aplikáciu 12,99 € (vrátané daní a poplatkov) a cez internetovú stránku 9,99 €. Môžeme teda potvrdiť, že predplatné sa už rozširuje aj na Slovensku.

Spoločnosť Meta zároveň ku predplatnému pridáva aj informáciu, v ktorej vysvetľuje, prečo sa ku tomuto kroku musela napokon odhodlať. Dôvodom sú nové zákony a spracovaní osobných údajov používateľov na reklamné účely. Dobrou správou zostáva, že ak nechcete platiť 13 alebo 10 € eur mesačne za Facebook, ešte stále môžete využívať aj klasickú verziu s reklamami tak ako doteraz, kde však budú vaše údaje využité na zobrazovanie vysoko personalizovanej inzercie. Podobné zobrazenie sa v najbližších dňoch objaví pravdepodobne každému používateľovi.

Pôvodný článok z 30. októbra 2023

Ešte začiatkom októbra sme zverejnili informáciu, že za sociálne siete Facebook a Instagram, ktoré spadajú pod spoločnosť Meta Platforms budeme platiť. V tom čase sme však ešte netušili, že táto novinka je podstatne bližšie, ako sme si mysleli. Dokonca už poznáme aj oficiálne ceny.

Technologický gigant, na ktorého čele stojí známy miliardár Mark Zuckerberg ponúkne pre Facebook aj Instagram špeciálny plán predplatného bez reklám, aby bolo používanie sociálnych sietí v plnom súlade s nariadeniami Európskej únie. Mesačná platba však zďaleka nebude nízka o čom nám viac prezradila agentúra Reuters.

Podľa oficiálnej správy majú stáť mesačné plány pre používateľov v Európskej únii, Európskom hospodárskom priestore a tiež v Švajčiarsku pri nákupe cez oficiálnu internetovú stránku 9,99 € / mesačne.

Na iOS a Androide bude predplatné drahšie 

Facebook na iPhone
Zdroj: Solen Feyissa

Ak si však predplatné aktivujete cez aplikácie v zariadeniach s operačným systémom iOS alebo Android, za Facebook aj Instagram budete platiť 12,99 € / mesačne. Dôvodom je fakt, že z tohto nákupu si spoločnosti Apple aj Google berú províziu a Meta o ňu pochopiteľne nechce prísť.

Začiatkom októbra sa tiež špekulovalo o tom, že ak si budete predplácať len za jednu sociálnu sieť (pretože napríklad nepoužívate Facebook, ale iba Instagram), celková výška predplatného môže byť polovičná. Zatiaľ sa nám však túto informáciu nepodarilo overiť. Bližšie nám to teda ozrejmí až čas.

Záplata na legislatívne problémy v EÚ 

Ako sme už napísali vyššie, tento krok je vlastne riešením na nové pravidlá a zákony v EÚ, ktoré spoločnosti Meta zásadne komplikujú podnikanie. Dôvodom je fakt, že firma nemôže prispôsobovať reklamy používateľom bez ich vysloveného súhlasu. Vďaka predplatnému budú mať ľudia jednoducho na výber či chcú reklamy a službu „zadarmo“ alebo ich nechcú a sú ochotní platiť.

Prečítajte si tiež  Instagram konečne zvýšil rozlíšenie fotografií!

Za zmienku tiež stojí, že spoločnosť Meta na európske zákony doslova trpí. Ešte začiatkom roka 2023 dostala pokutu vo výške astronomických 390 miliónov eur za to, že používala „zmluvu“ ako právny základ pre rozosielanie prispôsobených reklám používateľom. Toto podľa írskeho komisára pre ochranu údajov jednoducho nebolo kóšer.

Zatiaľ nevieme, kedy budú presne nové balíky predplatného k dispozícii pre všetkých používateľov no na základe dnešných informácií môžeme predpokladať, že sme od toho blízko. Dobrou správou je, že predplatné bude stále iba možnosťou a nie povinnosťou. Dúfajme, že sa to v budúcnosti nezmení. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -