Vyzerá to tak, že SpaceX malo dnes poriadnu smolu. „Hviezdna loď“ od spoločnosti, ktorú založil Elon Musk dnes explodovala pri teste raketových motorov v Texase. Udalosť sprevádzala obrovská ohnivá guľa. Našťastie sa nikto nezranil.

Raketa vesmírnej lode SpaceX vybuchla po skúške motorov.

Pred troma dňami muselo SpaceX prerušiť veľkolepú udalosť. Pri snahe o prvý komerčný let do vesmíru v spolupráci s NASA neprialo štartu počasie. Celá akcia bola presunutá na dnes, o 21:22 nášho času.

Medzitým sa však uskutočnil aj test raketových motorov na prototype vesmírnej lode Starship, ktorá by mala byť schopná v budúcnosti vyniesť do vesmíru okrem posádky aj ťažký náklad. Z ničoho nič však došlo k rozsiahlemu výbuchu, ktorý zachytili aj kamery a vy si ho môžete pozrieť nižšie.

Aj keď zábery vyzerajú mimoriadne hrozivo, v blízkosti testu sa nikto nenachádzal a tak nedošlo k žiadnym zraneniam. No a aj napriek tomu, že ide v prípade SpaceX o poriadnu nepríjemnosť, nijakým spôsobom nesúvisí so štartom rakety Falcon 9 a vesmírnej lode Crew Dragon.

To znamená, že spoločnosť v spolupráci s NASA neodloží dnešný let. Ovplyvniť ho môžu iba iné nepriaznivé okolnosti ako technická chyba alebo opäť nepriaznivé počasie.

Raketa SpaceX vybuchla po skúške motorov. Vytvorila sa obrovská ohnivá guľa.
Raketa vesmírnej lode SpaceX vybuchla po skúške motorov. Vytvorila sa obrovská ohnivá guľa.

Starship je kozmická loď vysoká až 120 metrov. Jej konštrukcia je navrhnutá tak, aby dokázala do kozmu vyviesť približne 100 ton nákladu a takisto aj ľudskú posádku. Určená je predovšetkým pre misie Mesiac a Mars.

Momentálne nie je jasné, čo samotný výbuch spôsobilo. Na presnú analýzu si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Každopádne dnes Elonovi Muskovi držíme palce a dúfame, že Falcon 9 s Crew Dragon vyletí do vesmíru bez akýchkoľvek ťažkostí a hlavne zranení. Bude to veľkolepá udalosť!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.