Rakúšania sú opäť o krok vpred. Ako informuje Derstandard, v krajine sa oficiálne zavádzajú digitálne vodičské preukazy, ktoré budú fungovať vo forme aplikácie „eID“ pre iPhone či Android.

Neskôr by mali byť v tejto apke dostupné všetky preukazy vrátane občianskeho (2023), vďaka čomu bude softvér v telefóne zastávať úlohu vašej peňaženky alebo kabelky.

Celý systém bude fungovať na princípe QR kódov, ktoré si budú vedieť policajti naskenovať a na základe toho získajú rýchlu informáciu o vodičovi. Ten nebude mať povinnosť nosiť žiadne fyzické plastové kartičky.

Digitálne vodičské preukazy sa budú dať používať napríklad aj pri požičiavaní auta. V aplikácii sa budú nachádzať všetky údaje, ktoré príslušná firma alebo úrad od vodiča potrebuje.

Bude platný aj v ďalších krajinách 

Ako dopĺňa Derstandard, digitálny vodičský preukaz je v súčasnosti platný iba v Rakúsku, no čoskoro sa rozšíri aj do ďalších členských krajín EÚ vrátane Slovenska. Za všetkým stojí nariadenie E-IDAS z roku 2014, ktorým EÚ v roku 2014 vytvorila právny rámec pre elektronické transakcie v rámci Únie. A ten sa týka aj digitálnych dokladov.

V praxi to znamená, že keď Rakúsko zavedie plnohodnotný občiansky alebo vodičský preukaz, mal by byť akceptovaný (na úradné použitie) aj v iných členských štátoch. Aplikácia, ktorá túto funkciu umožňuje je k dispozícii na stiahnutie zadarmo.

Kedy príde táto technológia na Slovensko? 

Aj keď sa vám môže javiť využívanie digitálneho vodičského alebo občianskeho preukazu na Slovensku ako utópia, v skutočnosti je táto technológia pravdepodobne už blízko. Rakúsko totiž nie je jediná členská krajina EÚ, kde niečo podobné funguje. Podobne je na tom aj Nemecko či susedné Poľsko.

Ako uvádza portál StartStop, aj na Slovensku už začali práce na tom, aby sme raz mohli využívať digitálny občiansky a vodičský preukaz v mobile. Za všetkým stojí projekt Slovensko v mobile, ktorý slúži, ako mobilná identita občanov.

V súčasnosti sa Slovensko v mobile zameriava predovšetkým na to, aby boli dostupné elektronické služby štátu aj cez mobilné zariadenie. Do budúcnosti by však súčasťou mobilného ID mohla byť aj možnosť využívania digitálnych dokladov, medzi ktoré patrí vodičský či občiansky preukaz. Rovnako tak by mala apka zvládať ukázať aj digitálnu podobu ďalších preukazov, do ktorých spadá napríklad osvedčenie o evidencii vozidla, bielu / zelenú kartu alebo doklad technickej kontroly.

Nutné je doplniť, že projekt Slovensko v mobile bol zatiaľ sprístupnený iba v prvej fáze, ktorá nezahŕňa implementáciu digitálnych preukazov. Dobrou správou ale je, že celoeurópske zavedenie digitálnej peňaženky by mohlo prísť už do konca roka 2023. A čo je úplne najlepšie, naša krajina bola jednou z prvých, ktorá sa zaregistrovala do pilotného testovania. Digitálny občiansky alebo vodičský preukaz teda teoreticky môžeme začať používať už na budúci rok. Samozrejme, všetko závisí aj od štátu.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: 5G sieť známeho operátora je dostupná pre 35 % populácie Slovenska

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -