Vedcom z Massachusetts Institute of Technology sa podarilo novým technologickým postupom formovať sklo. Počas experimentov zohriali zásobník 3D tlačiarne na teplotu 1037 °C. Z neho následne vytláčali sklo pohyblivým mechanizmom cez horúcu dýzu.
Sklo, pripomínajúce farbou aj konzistenciou hustý med, tesne po nanesení na substrát zmenilo svoj tvar. Výsledkom boli zložité tvary a kompozície, ktoré by v budúcnosti mohli posunúť sklárske odvetvie na novú, doposiaľ neprebádanú úroveň.
Tiež sa zistilo, že rôznymi spôsobmi vrstvenia skla možno dosahovať cielené formy lomu a odrazu svetla. V prípade, že by sa zmenšili trysky 3D tlačiarne a dokázalo by sa pracovať aj s jemnými detailmi, mohli by sa zo skla vytvárať zložité tvary, ktoré by prispeli k rýchlejšej komunikácii cez optické vlákna.
Táto technológia by mohla nájsť svoje využitie v priemyselnom či výrobnom prostredí. Dôležitú úlohu by mohla zohrať dokonca aj pri výrobe a zvyšovaní výkonu solárnych panelov. Nevýhodou 3D tlačiarne je však momentálne to, že nie je schopná sama taviť sklený materiál. Roztavené sklo sa musí prenáša do jej zásobníka zo sklárskej pece.
zdroj: itnews.sk