Ako píše portál bleepingcomputer, Vláda Spojeného kráľovstva pridala v stredu na svoj sankčný zoznam 63 ruských subjektov. Medzi nimi sú aj spoločnosti ako Baikal Electronics a MCST, ktoré sú považované za dvoch najvýznamnejších výrobcov čipov na území Ruska. Predpokladá sa, že tento krok v krajine dramaticky zhorší dostupnosť niektorých elektronických zariadení.

Dvom vyššie uvedeným sankcionovaným subjektom bude odteraz zamietnutý prístup k architektúre ARM, pretože spoločnosť Arm Ltd., držiteľ licencie, sídli v Cambridge v Anglicku. Aj keby teda chcela, sankcie jej nedovolia pokračovať v spolupráci s ruskými firmami.

„Účelom tohto ustanovenia je donútiť Rusko, aby zastavilo kroky, ktoré destabilizujú Ukrajinu a narúšajú či ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu alebo nezávislosť Ukrajiny.“

Ako dopĺňa bleepingcomputer, tieto dve technologické firmy sú považované za „životne dôležité“ pre dosiahnutie technologickej nezávislosti Ruska.

Krajina sa totiž bude musieť spoliehať aj na svoje vlastné výrobky, nakoľko sa očakáva, že západné firmy ako Intel, AMD a takisto aj Apple budú naďalej blokovať alebo obmedzovať vývoz produktov na územie Ruska (či už v rámci sankcií alebo mimo nich).

Rušké procesory sú ďaleko za západným svetom 

Ako uvádzajú ruské spoločnosti a organizácie, ktoré testovali tamojšie čipy v náročných aplikáciach a procesoch, tieto technológie nemôžu konkurovať aktuálnym štandardom v odvetví. Niektorí recenzenti ich dokonca označujú za neprijateľné.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

A napriek tomu, že sú tieto produkty horšie ako ich konkurenti strednej alebo nižšej triedy, pretože nevykazujú dostatočný výkon, stále sú dôležité pre udržanie niektorých súčastí ruskej IT sekcie v časoch masívneho nedostatku.

Len pre zaujímavosť, toto sú v súčasnosti najpokročilejšie ruské čipy: 

  • Baikal BE-M1000 (28nm), 35 Watt využívajúci osem jadier ARM Cortex A57 s frekvenciou 1,5 GHz a GPU ARM Mali-T628 s frekvenciou 750 MHz.
  • Baikal BE-S1000 (16nm), 120-wattový procesor so 48 jadrami ARM taktovanými na 2,0 GHz
  • MCST Elbrus-8C (28nm), 70 W procesor s ôsmimi jadrami taktovanými na 1,3 GHz
  • MCST Elbrus-16S (28nm), 16-jadrový procesor taktovaný na 2,0 GHz, schopný výpočtov 1,5 TFLOP, čo je desatina toho, čo môže dosiahnuť Xbox Series X.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJbleepingcomputer
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.