Ruská vláda sa chystá zaviesť ďalšie radikálne obmedzenie, ktoré skomplikuje obyvateľom život. Pokiaľ niektorí z nich využívajú populárne VPN služby na to, aby sa dostali ku súkromným internetovým stránkam, ktoré sú vládou blokované, po novom im to už nebude umožnené. Ako informuje portál Novinky.cz, zmena začne platiť od budúceho roka.

Pokiaľ neviete, ako fungujú VPN služby, zjednodušene by sa dalo napísať, že váš počítač vďaka ním môže vyzerať tak, akoby sa práve nachádzal v USA, hoci na internetovú stránku pristupujete z Ruska alebo ktorejkoľvek inej časti sveta. Predstaviť si to môžete ako taký virtuálny tunel naprieč celým internetom, ktorý okrem iného používateľom zabezpečuje aj vysoký stupeň anonymity. Ľudia tieto služby využívajú najčastejšie pri cestovaní.

Je pri tom zaujímavé, že používanie VPN služieb je v Rusku už nejaký ten piatok obmedzené. V krajine totiž platia zákony, ktoré prevádzkovateľom VPN prikazujú, aby blokovali internetové stránky, ktoré sa nachádzajú na oficiálnom vládnom zozname zákazných webov. V opačnom prípade im hrozí zákaz činnosti.

VPN služby už boli v  Rusku obmedzované  

Túto medzeru však využívajú predovšetkým zahraničné VPN služby, ku ktorým majú obyvatelia prístup a dokážu sa vďaka nim dostať práve na zakázané, prevažne zahraničné weby, ktoré nie sú pod vplyvom propagandy.

Ako sme už informovali, zmena by mala začať platiť od budúceho roka, konkrétne od 1. marca. Nové nariadenie vydal federálny úrad Roskomnadzor, pričom zdôraznil, že zákaz sa bude týkať aj poskytovania VPN služieb v internetových obchodoch s aplikáciami, ako sú App Store či Google Play.

Rusi vraj nemajú mať prístup na Instagram ani Facebook 

A ak sa teraz pýtate na dôvod tohto kroku, odpoveď je úplne jednoduchá. Arťom Šejkin, senátor vládnucej strany Jednotné Rusko uviedol, že chce Rusom obmedziť prístup ku sociálnej sieti Instagram, ktorá je v krajine zakázaná.

Vláda si neželá, aby mali obyvatelia Ruska prístup ku produktom americkej spoločnosti Meta, ktorá bola zaradená na zoznam extrémistických organizácií po tom, čo začala vojna na Ukrajine.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Rusko pokutovalo Apple. Technologický gigant musí zaplatiť 12 miliónov dolárov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -