Najväčšie technologické spoločnosti na svete aktuálne čelia problémom s nedostatkom čipov. Továrne už bežia na plné obrátky, no aj tak zďaleka nedokážu zasýtiť mimoriadne vysoký dopyt. Čiastočné riešenie má možno v rukách juhokórejský Samsung.

Táto spoločnosť sa totiž rozhodla, že v americkom Texase (konkrétne v meste Taylor) postaví vlastnú továreň na polovodiče. Za celý projekt zaplatí Samsung približne 17 miliárd amerických dolárov, čo je zhruba 15,17 miliardy eur.

- Reklama -

Keďže všetko tlačí čas spojený s krízou, výstavba továrne by sa mala začať už v prvej polovici budúceho roka s tým, že do prevádzky sa dostane v druhom polroku 2024.

Aj keď to možno nepomôže v krátkodobom časovom horizonte, z dlhodobého pohľadu ide o výbornú správu. Na svete bude totiž dostatok polovodičov a zároveň ďalší výrobca, ktorý môže znížiť ich cenu. Niektoré konečné produkty by tak mohli zlacnieť.

Obrovská rozloha a 2 000 pracovných miest 

TSMC chystá výrobu 3nm čipovSamotná továreň Samsungu bude mať rozlohu viac ako 5 miliónov metrov štvorcových a v meste Taylor vytvorí cez 2 000 nových pracovných miest. Dôležité je tiež spomenúť, že poloha továrne je veľmi strategická, pretože sa nachádza iba kúsok od ďalšej továrne v meste Austin.

Uvidíme, ako sa bude situácia okolo polovodičov vyvíjať v blízkej budúcnosti. To čo však vieme je, že samotná kríza už zasiahla aj produkty od spoločnosti Apple a tá má veľké problémy s uspokojením dopytu. Všetko by sa malo zlepšiť na začiatku roka 2022.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -