Steve Jobs a Bill Gates boli odjakživa rivali. Napriek všetkým nezhodám, ktoré spolu zažili však vtedajší CEO spoločnosti Microsoft ukázal, že je charakter. Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov. Zachránil ho tak pred bankrotom.

Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov

Mnohí možno ani nevedia ale Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov. Udialo sa tak po tom, ako na svetlo sveta vyšli informácie o možnom bankrote Applu. Steve vtedy nastúpil naspäť do firmy a chcel ju vzkriesiť z absolútneho dna. Ako opisovali mnohí vtedajšie obdobie Apple bolo ako potápajúca sa loď, Jobs prišiel túto loď opravil, čo samu aj podarilo. Nešlo by to ale bez spolupráce s najväčším rivalom a konkurentom.

- Reklama -

“Bill ďakujem. Svet je krajšie miesto”

Povedal Jobs, Gatesovi po tom, ako vtedajší šéf spoločnosti Microsoft odsúhlasil investíciu vo výške 150 000 000$ (Dnes je to asi 239 000 000$).

Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov. - svetapple.sk
Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov. – svetapple.sk

Tento citát, ktorý dnes už možno toľko ľudí nepozná bol uverejnený na obálke magazínu Time. Za vzkriesenie jeho titulky s týmto legendárnym textom ďakujeme CodeAcademy, ktorá ho uverejnila na svojom Twitter účte.

V tej dobe Microsoft šokoval asi celú technologickú komunitu. Magazín The New York Times vtedy napísal:

“Dokonca aj v kybernetickom priestore môže vzniknúť surrealistický okamih”

10 rokov po tejto unikátnej udalosti, ktorá sa medzi konkurentmi len tak často nestáva sa ikonický technologickí lídri stretli na pódiu konferencie D5. Je to presne tá konferencia, kde vedľa seba sedia na známych červených kreslách. Rozhovor v tej dobe viedla Karla Swisher a Walt Mossberg. Video bude nižšie v článku, odporúčame ho pozrieť.

Práve v tomto rozhovore sa môžeš dozvedieť napríklad to, prečo vlastne Bill Gates investoval do Apple peniaze, ktoré ho napokon zachránili. “Celý čas išlo o hru s nulovým súčtom”.

Celý rozhovor sa nesie v priateľskom duchu a pokiaľ si mal rád osobnosť Steva Jobsa, určite sa zasmeješ. Podľa mnohých bola táto investícia tým najsilnejším, čo kedy Microsoft urobil.

Jobs začal myslieť “odlišne”

Aby zostala spoločnosť Apple nažive musel sa Steve Jobs odpútať od konkurenčného myslenia. Musel začať myslieť ináč, originálne. To pekne vystihuje citát Think Different, ktorý firma používa už roky.

“Apple nemusel poraziť Microsoft. Apple si musel spomenúť, kto Apple bol, pretože zabudlo na to, kto Apple je.

“Pre mňa bolo veľmi ťažké, prelomiť túto paradigmu” spomenul Jobs. Okrem toho pripomenul, že “Tiež bolo dôležité, že Microsoft bol najväčším vývojárom softvéru mimo spoločnosti Apple, ktorý vyvíjal produkty pre Mac. Bolo ti šialené čo sa v tej dobe dialo. Apple bolo veľmi slabé, tak som zavolal Billa a snažili sme sa veci napraviť.

Hoci bolo v tej dobe nevyhnutné, aby do Apple niekto investoval peniaze na záchranu, partnerstvo Steva Jobsa a Billa Gatesa sa stretlo s okamžitým odporom. Steve na konferencii Macworld Boston, v roku 1997 oznámil partnerstvo s Microsoftom. Reakcia publika bola však negatívna. Priamo do kamier Microsoft a tiež Billa Gatesa vypískali.

Microsoft objavil obchodnú príležitosť.

Potom, čo Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov povedal, že táto investícia neznamenala iba priamu podporu jedného z najväčších konkurentov.

“Bolo to veľmi dobré”

Spomenul Gates na konferencií D5 v roku 2007. “V skutočnosti bolo každých pár rokov niečo nové, čo sme mohli urobiť na počítačoch Mac a to bol pre nás obrovský biznis”. Čo v konečnom dôsledku platí aj dnes, v roku 2019.

Okrem toho Apple ako súčasť dohody muselo súhlasiť s tým, že navždy ukončí súdny spor, v ktorom obviňoval Microsoft z kopírovania operačného systému. Aj to bol dôvod, prečo sa títo dvaja technologickí vizionári v minulosti verejne neznášali.

Dnes je z toho príbeh, ktorý je neuveriteľný a zaslúžil by si filmové spracovanie…

Z pohľadu dnešnej dobe ide až o neuveriteľný príbeh, ktorý ukazuje, že aj v konkurenčnom svete si vedia spoločnosti podať pomocnú ruku. Nejednalo sa o pár korún. Bol to obrovský obnos peňazí, ktoré v tej dobe Apple získalo a aj vďaka tejto sume dnes spoločnosť existuje.

Zaujímavý fakt: Microsoft v roku 2003 všetky svoje akcie Applu predal. Ak by si ich nechal do dnes, mali by hodnotu desiatok miliard dolárov.

“Steve a ja sme sa prvýkrát stretli pred takmer 30 rokmi a boli sme kolegami, konkurentmi a priateľmi v priebehu viac ako polovice našich životov,”

Napísal Bill Gates po tom ako Steve Jobs zomrel v roku 2011. Ocenil ho ako konkurenta a tiež ako priateľa. Okrem toho napísal aj: “Svet málokedy vidí niekoho, kto mal tak silný vplyv ako Steve. Jeho dôsledky budú pociťovať mnohé generácie. Pre tých z nás, ktorí majú to šťastie, že sme s ním mohli pracovať, to bola šialená veľká česť. Budeš mi veľmi chýbať Steve.”

Bill Gates v roku 1997 investoval do Apple 150 miliónov dolárov. - svetapple.sk
Rozhovor z roku 2007 – svetapple.sk

zdroj: cnbc

- Reklama -
ZDROJcnbc
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here