Slováci vyjadrili silnú vlnu podpory v snahe obrániť verejnoprávneho vysielateľa RTVS po tom, čo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. To vyústilo až do petície, ktorej úspech prekročil všetky očakávania. Desaťtisíce Slovákov zdvihli svoj hlas proti návrhu zákona, ktorý by mohol vážne ohroziť slobodu tlače a nezávislosť médií.

V otvorenom liste adresovanom Európskej komisii a poslancom Európskeho parlamentu vyjadrili iniciátori petície obavy z návrhu zákona, ktorý by umožňoval odvolanie generálneho riaditeľa RTVS bez udania dôvodu a zmenu jeho voľby, zmeny zloženia v Rade RTVS a spôsobu jej voľby, ako aj vznik nového orgánu (Programovej rady) s možnosťou zasahovania do obsahu spravodajstva. Tieto kroky sú vnímané ako pokus o politizáciu verejnoprávneho vysielania.

Samotná petícia je dostupná na portáli Mojapeticia.sk a v čase písania tohto článku ju podpísalo viac, ako 45 000 ľudí. Petícia zdôrazňuje, že navrhované zmeny predstavujú hrozbu pre základné piliere demokracie, ako sú právny štát a sloboda prejavu.

Slobodné a nezávislé verejnoprávne média sú pritom kľúčové pre informovanosť občanov a ochranu pred manipuláciou.

Reakcia občianskej spoločnosti signalizuje jasné odmietnutie pokusov o oslabenie mediálnej nezávislosti a zdôrazňuje význam dodržiavania európskych noriem v oblasti slobody médií. Petícia, podpísaná desaťtisícmi občanov je silným odkazom vláde, aby rešpektovala demokratické hodnoty a zásady, na ktorých je postavená Európska únia.

Autori petície vyzývajú Európsku komisiu a Európsky parlament, aby pozorne sledovali situáciu a verejne sa postavili proti návrhu zákona, ktorý by mohol narušiť fundamenty právneho štátu a slobody médií na Slovensku. Obrana RTVS je vnímaná nielen ako boj za jedno médium, ale ako boj za zachovanie demokratických princípov v krajine.

RTVS
Zdroj: MojaPeticia

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Na Slovensku končí známy poplatok. Ušetríte desiatky eur ročne
Môže ťa zaujímať
- Reklama -