V reakcii na alarmujúce čísla, ktoré každoročne hlásia viac než 20 000 obetí na cestách v rámci celej Európskej únie sa Európsky parlament postavil za reformu pravidiel o vodičských preukazoch, ktorú oceníme aj na Slovensku. Jej hlavným cieľom je zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky a súčasne podporiť zelenú a digitálnu transformáciu EÚ. Informoval o tom portál Európske noviny.

Poslanci Európskeho parlamentu sa zhodli na tom, že tréning budúcich vodičov by mal byť komplexnejší a súčasťou skúšok by mali byť aj rôzne praktické situácie, ako napríklad jazda v zložitých poveternostných podmienkach (sneh / klzké cesty), bezpečné používanie telefónu počas jazdy, kontrola mŕtvych uhlov či bezpečné otváranie dverí vozidla. Cieľom poslancov je zvýšiť povedomie o rizikách spojených s cestnou premávkou, najmä voči zraniteľným účastníkom premávky, ako sú chodci, deti, cyklisti a podobne.

V Európskom parlamente sú presvedčení, že platnosť vodičských preukazov by mala byť minimálne 15 rokov pre osobné automobily a motocykle a 5 rokov pre autobusy či nákladné vozidlá. Poslanci zároveň nepodporili skracovanie platnosti vodičských preukazov pre starších ľudí, ako to navrhla Komisia, aby tým zabránili diskriminácii a podporili právo na mobilitu.

Zároveň sa však chcú zamerať na zvýšenie počtu profesionálnych vodičov a preto navrhli, že mladí ľudia od 18 rokov by mohli získať vodičský preukaz na nákladné vozidlá alebo autobusy. Zároveň tiež platí, že vodičský preukaz by mali mať právo v celej EÚ získať vodiči, ktorí majú aspoň 17 rokov s tým, že ich bude počas jazdy sprevádzať starší a skúsený vodič. To však na Slovensku funguje už nejaký ten piatok.

Vodičský preukaz v mobile na Slovensku je za rohom 

Perfektnou správou pre technologických nadšencov je ale to, že Európsky parlament podporuje myšlienku digitálneho vodičského preukazu, ktorý by sa nachádzal v našich mobilných zariadeniach a zároveň by sa dal používať rovnako rovnocenne, ako klasická fyzická kartička. Táto inovácia by mala zjednodušiť život šoférom a zároveň podporiť jednotný digitálny trh v EÚ.

Tento návrh, ktorého súčasťou je zavedenie nových pravidiel bol schválený väčšinovým hlasovaním, no definitívne kroky a implementácia reformy budú závisieť od nového zloženia Európskeho parlamentu po voľbách v júni 2024. Každopádne to však vyzerá tak, že od digitálneho vodičského preukazu nie sme tak vzdialení, ako by sa mohlo zdať. Nechajme sa prekvapiť, čo nám v tomto smere ukáže čas.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Rakúsko ma digitálny vodičský preukaz v smartfóne. Dočkáme sa ho aj na Slovensku?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -