Moderné technológie nám neustále zjednodušujú život. Aj preto sa spoločnosť Google rozhodla, že zaane zavádzať podporu funkcie passkey pre zariadenia s operačným systémom Android a prehliadač Chrome. Informuje o tom portál Engadget.

Technologický gigant uvádza, že správcovia webov môžu zavádzať novú technológiu prostredníctvom rozhrania WebAuthn API. Naopak vývojári apiek si môžu stiahnuť najnovšiu beta verziu Google Play, aby mohli passkey integrovať do svojich apiek.

Spoločnosť Google tvrdí, že stabilná podpora novej funkcie, ktorá raz a navždy nahradí otravné heslá by mohla byť k dispozícii už koncom tohto roka.

Ako to bude fungovať 

passkeys od spoločnosti Google
Zdroj: 9to5Google

Ako píše Google, keďže čoraz viac apiek a webov začína využívať podporu passkeys, používatelia zariadení s Androidom či prehliadačom Chrome pocítia veľkú zmenu v spôsobe prihlasovania sa ku svojmu účtu v priebehu niekoľkých mesiacov.

„Passkeys sú podstatne bezpečnejšou náhradou hesiel a iných autentifikačných faktorov, ktoré sa dajú zneužiť,“ uvádza spoločnosť Google. „Nemožno ich opätovne použiť, neuniknú pri narušení servera a chránia používateľov pred phishingovými útokmi.“

Vytvorenie vlastného prístupového kľúča v telefóne s operačným systémom Android bude pritom veľmi jednoduché. Postačí vám potvrdenie, že si ho chcete vytvoriť a následné overenie identity. To bude prebiehať za pomoci skenovania odtlačku vášho prsta alebo tváre.

Pokiaľ sa potom budete chcieť prihlásiť na stránku alebo do aplikácie, jednoducho sa overíte skrz vyššie spomenuté autentifikačné technológie a žiadne heslo nebude potrebné.

V prípade, že stratíte zariadenie, všetky vaše kľúče (passkeys) bude možné spravovať prostredníctvom apky Správca hesiel Google, ktorá ich automaticky uloží do cloudu.

Podobným smerom sa vybrala aj spoločnosť Apple

Zdroj: Apple 

Zatiaľ čo spoločnosť Google testuje passkeys na Androide a v Chrome, Apple to robí vo svojich operačných systémoch iOS 16, iPadOS 16 a macOS 16 (niektoré sú stále v štádiu beta testovania).

Aj keď zatiaľ nie je funkcia štandardom, čoraz častejšie sa s ňou používatelia stretávajú na internetových stránkach v Safari či v aplikáciách v App Store.

Princíp je v podstate rovnaký, ako v prípade spoločnosti Google, len funguje na úplne inej platforme. Pokiaľ vás táto téma zaujíma podrobnejšie, prečítajte si náš článok, kde sme sa jej venovali.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Apple a Google spojili sily, aby vás už nikto nemohol sledovať cez AirTag alebo iné zariadenie

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.