Slovenská polícia začala modernizovať svoj vozový park a v rámci tejto zmeny využila aj moderné technológie, vďaka ktorým je prevádzka jednotlivých automobilov ekologickejšia. Do portfólia pribudli elektromobily, ale aj automobily s hybridným pohonom, ktorý kombinuje elektriku a klasický spaľovací motor. Ako však upozornil server TopSpeed a tiež TV Noviny, spomínané hybridy jazdia často vybité a tak úplne postrádajú svoj význam.

Podľa zistených informácií pritom nie je hlavným problémom samotná technológia pohonu, ale fakt, že na Slovensku v súčasnosti nie je vybudovaná dostatočná nabíjacia infraštruktúra. Rovnako vraj nie je domyslený ani prístup ku jej využívaniu zo strany štátu. Z toho dôvodu hybridy skoro vôbec nevyužívajú elektrický pohon, ale jazdia hlavne na spaľovací motor, čo je menej ekologické a tiež oveľa nákladnejšie. Netreba pri tom zabúdať, že tieto vozidla mali aj oveľa vyššiu obstarávaciu cenu, ako klasické benzínové / naftové verzie.

Dôležité je zdôrazniť, že slovenská polícia vybrala hybridy s jasným cieľom znižovať emisie a spĺňať podmienky financovania Európskej únie. V praxi sa však ukázalo, že tieto vozidlá nie sú práve dvakrát ideálnou voľbou pre potreby našej polície. Ako uviedol minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok pre TV Markíza, hybridy sa vraj nestíhajú nabíjať, následkom čoho sú ich prevádzkové náklady pre štát vyššie.

Odborník v tom má jasno 

Polícia hybridné vozidlá
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky (Facebook)

Ku celej téme sa vyjadril aj odborník Patrk Križanský zo Slovenskej asociácie pre elektromobilitu. Podľa jeho názoru tento problém nespočíva v technológii vozidiel, ale práve v absencii adekvátnej nabíjacej infraštruktúry. To čo možno funguje na západe nemôže fungovať u nás. Ide o systémové prekážky.

Diskusia o vhodnosti hybridných vozidiel pre slovenskú políciu už prešla aj do politického priestoru, kde sa súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok dostal do sporu s bývalým ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Zatiaľ čo Mikulec obhajuje rozhodnutie o nákupe hybridov ako jediného vozidla spĺňajúceho emisné normy, Šutaj Eštok poukazuje na nedostatky v plánovaní a potenciálne predražený nákup.

Situácia okolo hybridných vozidiel slovenskej polície poukazuje na potrebu lepšieho plánovania a investícií do infraštruktúry, ako aj na dôležitosť správneho rozhodovania pri obstarávaní technológií pre štátne služby.

Rozvoj ekologickejších a efektívnejších metód prevádzky je kľúčový, avšak musí byť podporený potrebnou infraštruktúrou a realistickým hodnotením ich praktickej využiteľnosti.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  V Bratislave ukradli veľké logo Netflix za 600 €. Stalo sa to za bieleho dňa v nákupnom centre
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.