Slovenské ministerstvo vnútra v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie plánuje výrazne zvýšiť bezpečnosť na Slovensku. Ako informujú Autoviny, dosiahnuť to chce rozsiahlym nasadením nových bezpečnostných kamier, pričom pôjde o pomerne zásadnú investíciu. Táto iniciatíva, s celkovým rozpočtom až 16,25 milióna eur, má podporiť prevenciu kriminality a priniesť pokojnejšie živobytie občanom v mestách aj obciach.

Predstavitelia obidvoch ministerstiev, Matúš Šutaj Eštok a Richard Raši kritizovali predchádzajúcu vládu za to, že bola v tomto smere nekompetentná. „Na poslednej Rade vlády pre prevenciu kriminality sme dohodli, že z eurofondov vyčleníme 20 miliónov eur na dve výzvy, ktoré v samosprávach pomôžu zlepšiť bezpečnosť. Bezpečnú samosprávu nevytvorí len posilnenie policajných hliadok v uliciach. Celosvetovo je dokázané, že kriminalitu pomáhajú znižovať práve bezpečnostné kamery,“ uviedol Raši.

Výzvy, ktoré sa chystajú vyhlásiť, sú zamerané na dve hlavné oblasti: Za prvé pôjde o investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov a za druhé o podporu budovania inteligentných miest a regiónov.

Pre menej rozvinuté regióny vyčlenia 3,8 milióna eur 

Bezpečnostné kamery
Prítomnosť bezpečnostných kamier má znižovať kriminalitu v slovenských mestách (Foto: Unsplash / Tobias Tullius)

V rámci tejto iniciatívy bude špeciálne vyčlenená suma 3,8 milióna eur pre menej rozvinuté regióny, s dôrazom na kamerové systémy a modernizáciu verejného osvetlenia. Druhá, omnoho väčšia výzva sa týka celého Slovenska a snaží sa o zavedenie inovatívnych riešení pre zvýšenie bezpečnosti – od analýzy dát až po využitie umelej inteligencie na vyhodnocovanie hrozieb. Táto výzva bude v celkovom objeme až 16,25 milióna eur.

Podľa prieskumov až osemdesiatštyri percent slovenských primátorov a starostov zastáva názor, že zavedenie kamerových systémov do obcí a miest sa z bezpečnostného hľadiska osvedčilo. V súčasnosti sa majú kamery nachádzať na približne štyridsiatich troch percentách v kľúčových zónach miest. Zvýšenie ich počtu má potenciál zlepšenia bezpečnosti v kritických oblastiach.

Iniciatíva na zvýšenie bezpečnosti na Slovensku tak kladie dôraz na moderné technológie a inteligentné riešenia, ktoré by mali priniesť občanom pokojnejšie a bezpečnejšie prostredie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Podvodníci majú Slovákov za hlupákov. Skúšajú takýto SMS podvod
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.