Americká spoločnosť SpaceX, ktorú vedie známy miliardár Elon Musk čelila vážnemu problému počas posledného testu svojho revolučného motora s názvom Raptor. Videozáznam z NASASpaceflight ukazuje masívny výbuch na testovacej plošine v Boca Chica v južnom Texase. Informoval o tom portál Interestingengineering.

K spomínanému incidentu došlo krátko po 16:12 miestneho času, keď sa motor vypol len 14 sekúnd po po štarte. Po rozptýlení pary sa pod motorom objavili plamene, ktoré viedli k ďalšiemu výbuchu. Ten zasiahol prakticky celú testovaciu vežu. Americká spoločnosť SpaceX ku tomuto incidentu zatiaľ neposkytla žiadne bližšie podrobnosti.

A aj keď je to vcelku zásadný problém, nepredpokladá sa, že by tento výbuch oneskoril plánovaný štart IFT-4. Všetky motory Raptor totiž musia prejsť prísnymi kvalifikačnými testami pred ich pripojením k rakete Starship, a SpaceX má dostatok náhradných motorov.

Americká spoločnosť v tejto chvíli testuje motory Raptor 2. generácie, ktoré majú vyšší ťah a zlepšený dizajn oproti predchádzajúcej verzii. Musk ešte v roku 2022 prehlásil, že nové motory dosiahnu ťah až na úrovni 230 ton a zároveň sú lacnejšie na výrobu. Okrem iného by mali byť aj oveľa spoľahlivejšie.

Na poslednom testovacom lete s označením IFT-3 z marca 2024 dosiahla raketa Starship orbitálnu rýchlosť a obletela Zem pred pádom do Indického oceánu. Pri ďalšom lete plánuje SpaceX vykonať znovuvstupný manéver a mäkké pristátie v oceáne.

SpaceX by mohol tento rok uskutočniť až deväť letov Starship. Firma sa snaží upraviť svoju dohodu s Federálnym leteckým úradom (FAA) na zvýšenie počtu letov, čo by urýchlilo vývoj Starship a pomohlo splniť kontrakt s NASA, vďaka ktorému by sa mohli ľudia vrátiť na Mesiac.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Najbohatší muž sveta núti ľudí, aby mu platili 1 $ za sociálnu sieť X
Môže ťa zaujímať
- Reklama -