Moderné technológie dokážu neuveriteľné veci, no napriek tomu sa pri nich stretávame so zásadným obmedzením. To sa týka akumulátora, ktorý má nie len obmedzenú výdrž na jedno nabitie, ale aj životnosť.

Raz za pár rokov ho skrátka musíme vymeniť. V Číne si však povedali, že by sa to dalo zmeniť. V krajine preto započal vývoj revolučného produktu. Konkrétne v Pekingu, prišiel startup Betavolt s prielomovým objavom v oblasti energetiky, ktorý by mohol v budúcnosti veľa zmeniť.

Táto spoločnosť ohlásila vývoj batérie, ktorá údajne dokáže vyrábať elektrickú energiu až 50 rokov bez potreby dobíjania či údržby. Samotná batéria má navyše aj veľmi spratné rozmery. Mohla by sa preto používať v rôznych zariadeniach.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Miniaturizovaná Atómová Energia v Batérii

batéria
Zdroj: Betavolt

V spoločnosti Betavolt sa konkrétne zamysleli nad celou technológiou batérie a rozhodli sa ju kompletne prepracovať. Vytvorili preto prototyp, ktorá využíva miniaturizovanú atómovú energiu a aj keď to znie možno trochu šialene, podľa odborníkov to skutočne funguje.

V novom výrobku sa nachádza až 63 jadrových izotopov, pričom je stále natoľko kompaktný, že jeho rozmery nepresahujú veľkosť klasickej mince.

Toto technologické riešenie by mohol byť pre svet také zásadné, že by umožnilo využívanie jadrovej energie v širokej škále aplikácií.

Takto by sa dala nukleárna batéria používať 

Autori tohto revolučného produktu z Betavolt sú presvedčení, že atómové batérie by mohli nájsť uplatnenie v širokej škále odvetví.

Dali by sa využívať napríklad v rôznych zdravotníckych zariadeniach, pri práci s umelou inteligenciou, ale aj napríklad v leteckom či technologickom priemysle.

Tento typ batérie totiž predstavuje dokonalé riešenie pre zariadenia, ktoré sa musia spoliehať na dlhodobé napájanie a potrebujú dlhú výdrž na jedno nabitie. Spomeňme napríklad rôzne drony, mikroroboty, senzory, ale teoreticky aj počítače či telefóny.

batéria
Zdroj: Betavolt

V tejto súvislosti je vhodné spomenúť aj fakt, že hoci ide o pomerne revolučný produkt, použitie jadrovej energie v batériách v skutočnosti nie je nový koncept.

Spoločnosť Betavolt prezradila, že jej batérie môžu poskytovať energiu v objeme 100 mikrowattov pri napätí 3 V už dnes. Do roku 2025 by sa však výkon mohol zvýšiť na 1 watt. Vďaka pomerne malým rozmerom by sa následne tieto batérie dali aplikovať do rôznych výrobkov, v ktorých by šetrili miesto.

Prečítajte si tiež  Čínske displeje v iPhone spôsobili problémy. Ich výrobca si podľa Apple robil čo chcel

A hoci tieto čísla nie sú zatiaľ nijako oslnivé, netreba zabúdať, že sme ešte iba na začiatku. Všetko by sa malo postupom času zmeniť a hlavne zlepšiť.

Sú atómové batérie bezpečné? Betavolt tvrdí, že áno 

Pri slovíčkach, ako „nukleárna“ alebo „atómnová“ človeka okamžite napadne aj fakt, či je táto technológia dostatočne bezpečná.

Tu však spoločnosť Betavolt hneď na začiatku zdôrazňuje, že jej atómové batérie sú bezpečné a nevykazujú vonkajšie žiarenie. Aj vďaka tomu by malo byť ich použitie vhodné pre medicínske zariadenia, ako sú napríklad kardiostimulátory.

Rovnako tiež platí, že tieto atómové batérie sú priateľské ku životnému prostrediu. Nie len, že vydržia fungovať extrémne dlhú dobu, ale následne sa ich izotopy premenia na stabilný izotop medi, ktorý nie je rádioaktívny a neznečisťuje životné prostredie.

Na druhej strane, ale vznika otázka, čo sa asi stane, keď sa takýto akumulátor poškodí (napríklad vplyvom rozbitia zariadenia, v ktorom sa bude nachádzať). Jeho obal bude musieť byť z tohto dôvodu extrémne pevný a odolný.

Stojíme na prahu energetickej revolúcie? 

Ako poznamenávajú viaceré zahraničné médiá, najnovší vynález je extrémne dôležitý pre Čínu a môže prispieť v budúcej energetickej, ale aj technologickej revolúcii.

Veď si len predstavte, že by ste si kúpili iPhone, počítač, alebo pokojne aj dron, ktorý by ste nikdy nemuseli nabíjať, pretože by sám o sebe zvládol fungovať 20 – 50 rokov.

Pochopiteľne, v tomto štádiu ešte stále hovoríme len o akomsi koncepte a spoločnosť Betavolt bude mať ešte veľa práce s tým, aby svoju technológiu presadila. Každopádne to znie zaujímavo a už teraz sme zvedaví na to, ako bude vývoj pokračovať ďalej.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -