Dlhodobo sa hovorí, že automobilka Tesla má rôzne problémy so svojimi vozidlami. Redakcia magazínu Handelsblatt sa teraz dostala ku obrovskému množstvo utajených dokumentov, ktoré majú dokopy viac ako 100 GB dát. Tie hodnotil celých 6 mesiacov 12 členný tím, pričom vo výsledku dospel ku viacerým pochybeniam. Pre spoločnosť Elona Muska to vôbec nevyzerá dobre.

Jednotlivé dáta totiž vykresľujú revolučného výrobcu elektromobilov z pohľadu, v ktorom má oveľa väčšie technologické problémy, ako sa vôbec predpokladalo. Medzi dátami sú napríklad tisícky záznamov o kompiláciách s autopilotom a asistenčnými systémami. Tesly vraj niekedy v plnej rýchlosti z ničoho nič zabrzdia, alebo zrýchlia.

Súčasťou záznamov sú aj tie o nehodách, pričom väčšina z nich skončila s ľahkými zraneniami. Taktiež sa medzi nimi ale vyskytli aj dokumenty, v rámci ktorých boli nehody smrteľné.

Redakcia portálu Handelsblatt s týmito informáciami skúsila kontaktovať priamo automobilku, ná tá na jej otázky neodpovedala. Reakcia však prišla a to v podobe bezprostredného nariadenia na vymazanie údajov, ktoré mali byť vraj ukradnuté.

Tesla má problémy aj s osobnými údajmi zamestnancov

Tesla Model Y
Zdroj: Tesla

Aby toho nebolo málo, automobilka podľa všetkého príliš nedbá na bezpečnosť osobných údajov svojich zamestnancov.

Informátori mali totiž bez väčších obmedzení prístup ku obrovskému množstvu dát, ktoré obsahovali napríklad výšku platov viac ako 100 000 pracovníkov, bankové údaje zákazníkov, tajné výrobné údajne či dokonca číslo vozidla a číslo sociálneho poistenia generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla Elona Muska.

Tieto problémy si na základe podnetu od jedného z informátorov všimla aj štátna referentka pre ochranu údajov v Brandenbursku Dagmar Hartge. Tá povedala, že štátny komisár disponuje vážnymi indíciami o možnom porušení ochrany údajov zo strany automobilovej skupiny Tesla. My len doplníme, že nemecká fabrika Gigafactory je práve v tomto regióne.

Spoločnosť šitá na mieru jednej osobe, Elonovi Muskovi

Informácie, ktoré pochádzajú z Nemecka napokon zdôrazňujú, že spoločnosť Tesla a jej štruktúra s viac ako 127 000 zamestnancami je na mieru ušitá jednej osobe, a to miliardárovi Elonovi Muskovi.

Handelsblatt zdôrazňuje, že takýmto spôsobom môžu fungovať malé firmy alebo start-upy. Technologickí giganti ako Tesla však potrebujú úplne iné štruktúry, vrátazne silných manažérov a IT oddelenia, ktoré sa stará ochranu firemných tajomstiev a informácií o pracovníkoch.

Redaktori na záver zdôrazňujú, že aj keď je Elon Musk geniálny podnikateľ a novátor, vo vedení má vážne nedostatky a pokiaľ tie ohrozujú práva a bezpečnosť (dokonca aj životy) jeho zamestnancov či zákazníkov, je na čase, aby bola obmedzená jeho moc.

Prečítajte si tiež  Elon Musk si opäť kopol do Apple. Skritizoval zatiaľ nepredstavený iPhone 15

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -