Pokiaľ si plánujete kúpiť Teslu Model Y, môžete získať nečakané zvýšenie výpočtového výkonu (zatiaľ iba v Číne). Portál Electrek zverejnil správu, v ktorej uvádza, že elektrický crossover dostane v krajine nebeského draka nový čip AMD Ryzen pre svoj multimediálny informačno-zábavný systém. Ten nahradí procesor od Intelu.

Zatiaľ nie je isté, či ide o presne ten istý APU Ryzen, aký sa nachádza v najnovších modeloch S a X. Taktiež Tesla nevydala oficiálne stanovisko, v ktorom by uviedla, či sa má táto zmena týkať celého sveta alebo len Číny.

O komentár firmu požiadalo viacero zahraničných redakcii avšak predpokladá sa, že Tesla v nedávnej minulosti rozpustila svoj PR tím a tak sa odpovede zatiaľ nikto nedočkal.

Prečo Tesla prechádza z Intelu na AMD? 

No a pokiaľ sa pýtate, prečo Tesla urobila túto zmenu pri Modely Y, odpovedí môže byť hneď niekoľko. V prvom rade to môže súvisieť s akútnym nedostatkom čipov, ktorým trpí celý technologický a automobilový priemysel.

Prečítajte si tiež  Tesla Cybertruck ako nezmysel? Objednalo si ho 1,3 milióna ľudí a tržby môžu predstavovať až 80 miliárd dolárov!

V druhom rade mohla Tesla uzavrieť so spoločnosťou AMD širšiu spoluprácu, vďaka ktorej sa jej oplatí používať tieto procesory vo všetkých modeloch a nahradiť tak riešenie od spoločnosti Intel. Týmto spôsobom by si mohla znížiť výrobné náklady. Presnú pravdu nám však bude musieť odhaliť až automobilka.

Na záver uvedieme zaujímavosť, že aj spoločnosť Apple pracuje na procesore, ktorý by mal byť určený pre vozidlá. Bavíme sa však pravdepodobne výhradne o projekte Apple Car. Čip má v súčasnosti interné označenie C1 a je zameraný nie len na vysoký výkon ale aj perfektnú energetickú úspornosť. Uvidíme ako to dopadne v budúcnosti.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJengadget
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.