Aj dnes odbočíme od spoločnosti Apple a budeme sa venovať Tesle, ktorú mnohí považujú za technologickú revolúciu na kolesách. YouTuber, ktorý si hovorí Rich Rebuilds poškodil svoj Model 3, keď si nevšimol hromadu odpadu na ceste a prešiel po nej.

Tesla Model 3

Hlavným problémom bol chladiaci systém vozidla, ktorý sa stará o udržiavanie optimálnej teploty akumulátorov ukrytých v podlahe.

Ako iste viete, batérie počas používania dosahujú vysoké teploty a ich prehrievanie môže spôsobiť rýchlejšie vybíjanie alebo kompletné znefunkčnenie. Ak sa teda vyššie uvedené komponenty poškodia, vozidlo sa nedá používať.

16 000 $ za výmenu batérie odmietla zaplatiť aj poisťovňa 

Tesla Model 3 rozobratá

Taktiež tu existujú určité rizika spojené so vznietením, ktoré netreba podceňovať. YouTuber teda na nič nečkal a svoju Tesla Model 3 zaviezol rovno do autorizovaného servisu. Hoci najskôr očakával, že pôjde o malý problém, neskôr sa z toho vykľula oprava v hodnote 16 000$ (cca 13 150 €).

Rozsah poškodenia za 16 000 $
Rozsah poškodenia za 16 000 $

Oficiálne stanovisko Tesly bolo, že na aute treba vymeniť celú batériu, ináč chladiaci systém nebude fungovať. Čo je ešte horšie, za majiteľa vozidla sa nepostavila ani poisťovňa, ktorá mu škodovú udalosť odmietla preplatiť.

Rozhodol sa konať na vlastnú päsť 

Pokiaľ sa človek dostane do podobnej situácie, pochopiteľne hľadá všetky možné spôsoby, ako ju vyriešiť čo najlacnejšie a najefektívnejšie. Rich Rebuilds sa teda rozhodol rozobrať spodný kryt vozidla na vlastnú päsť, aby sa sám pozrel na poškodenie.

To sa nachádzalo na potrubí a v mieste izolácie, kde dochádza k prietoku chladiacej kvapaliny priamo ku akumulátoru. No a hoci to vyzeralo zložito, oprava sa podarila dotiahnuť do úspešného konca za pomoci obyčajnej mosadznej izolácie, tesniaceho materiálu a gumičky.

Ako je uvedené vo videu, po zrátaní všetkých nákladov, kedy bolo potrebné rozobrať vozidlo aby sa technik vôbec dostal ku problémovému miestu vyšiel servis na cca 700 $, čo je v prepočte menej ako 580 €. V porovnaní s čiastkou 13 150 € je to doslova šialené a pri pohľade na celú prácu nebudete veriť vlastným očiam.

Na automobilku sa okamžite spustil hejt v komentároch, kde ľudia kritizujú prístup autorizovaného servisu. Treba si ale uvedomiť, že aj technici majú svoje postupy a štandardy, ktoré nemôžu porušiť napríklad z bezpečnostného hľadiska.

Napíšte nám do komentára, čo si myslíte o tomto prípade vy. Postupovala Tesla s ponukou výmeny batérie správne alebo sa mala pokúsiť o takýto servis? Tešíme sa na všetky vaše reakcie.

Prečítajte si tiež  Zákaz predaja iPhonov v USA a Nemecku? Ericsson sa o to snaží súdnou cestou!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.