Vydanie jednej z najzaujímavejších kníh o Stevovi Jobsovi je za rohom, čo ale autorom z Fast Company nebráni v odhaľovaní rôznych zaujímavostí. Za zmienku v knihe Becoming Steve Jobs rozhodne stoja rozhovory s Timom Cookom, ktorý tu prvýkrát odhalil, že chcel svojmu priamemu nadriadenemu darovať časť svojej pečene, na čo Steve zareagoval prekvapivo agresívne. Nechcel, aby mu ktokoľvek z najbližších daroval svoje orgány a tak trvalo nejaký čas, kým sa podarilo nájsť vhodného darcu.

Čo sa dozviete v knihe?

Z knihy by ste sa však mohli dozvedieť oveľa viac zaujímavostí od Tima Cooka. Spomenul napríklad aj inteligentné hodinky, kde konkurenčným produktom vytkol spôsob ovládania: “Tento spôsob zadávania funguje na mobile, tablete, Macu, ale na menšej obrazovke jednoducho nie. Väčšina spoločností čo vyrába hodinky, toto nedomyslela a stále používajú naše pinch-to-zoom a iné gestá z iPhonu.” V súvislosti s hodinkami tiež dodal, že zatiaľ čo pri iPhone si Apple stanovil určité ciele týkajúce sa trhového podielu, pri Apple Watch si zatiaľ nestanovil žiadny cieľ. “Pri iPhone sme chceli získať 1% trhu, teda 10 miliónov mobilov za prvý rok. Hodinky však potrebujú iPhone 5, 6 alebo 6 Plus a ich predaje tvoria strop. Ale myslím si, že sa nám bude dariť. Teším sa na to,” uviedol Timothy. K Apple Watch nakoniec dodáva, že ľudia si uvedomia ich užitočnosť až po tom, ako si ich nasadia. Ľudia si podľa neho neuvedomovali, že chcú mať iPod, že chcú mať iPhone. iPad bol z pohľadu kritikov fraškou a nakoniec sa ukázalo, že ho ľudia predsa len chcú.

Čo ešte povedal Tim Cook?

Zároveň však vraví, že pre Apple nie je trhový podiel prioritou, aj keď dnes počtom predaných mobilov prekonáva takmer všetku konkurenciu: “V technologickom svete existuje táto vec, je to takmer choroba, kde definíciou úspechu znamená vyrábať najviac. Koľko klikov dostanete, koľko máte aktívnych užívateľov, koľko kusov ste predali? Každý v technologickom svete ide za veľkými číslami. Steve sa týmito vecami nikdy nenechal uniesť. Vždy chcel vyrobiť len to najlepšie. Táto filozofia pochádza priamo od neho a Apple na nej ešte stále vo veľkom stavia. Dúfam, že to tak ostane,” povedal pre redaktorov z Fast Company. O Stevovi a jeho Appli sa toho dá povedať naozaj veľa. Historky o tom, ako sa prechádzal po Appli a trápil ho každý detail, ktorý zbadal, sú síce pravdivé, ale rozhodne to neplatí o všetkom: “Jeho cieľom bolo vybudovať kultúru a vybrať si skvelý tím, následne vytvoriť ďalší skvelý tím a tak ďalej.”

Odhalil aj

Tim Cook tiež odhalil zaujímavosť zo sídla spoločnosti Apple. Mysleli ste si, že Jobsova kancelária bola po jeho smrti zrušená? Omyl! Jobsova kancelária tu naďalej existuje a zachovala si rovnaké usporiadanie ako v posledný deň jeho života: “Bol som tam s Laurene v nasledujúci deň, pretože sa na jeho stole stále nachádzali kresby od detí. Cez leto som tam vzal aj Jobsovu dcéru Eve a zbadala tu niektoré veci, ktoré nakreslila už pred niekoľkými rokmi. Spočiatku som tam vôbec nechcel ísť. Bolo to pre mňa jednoducho príliš. Dnes si to cením oveľa viac, aj keď tam veľmi často nechodím. Jeho počítač je stále na svojom mieste taký aký bol, jeho stôl je stále taký, aký bol a tiež tam má hromadu kníh,” odhaľuje súčasný CEO. O novom sídle spoločnosti, známom aj ako Campus 2, odhalil že je stavané presne pre spoluprácu a spájanie ľudí – nielen na naplánovaných meetingoch, ale všeobecne, každý deň každú hodinu pri prechádzaní sa po sídle alebo trávení času v kaviarni. Nakoniec, jedna posledná vec sa týka toho, ako si Apple uvedomuje potrebu opustiť staré veci: “Jedným z dôvodov, prečo sa Microsoft dostal do problémov, je, že sa nezbavili starých vecí. Apple mal však vždy tú schopnosť povedať nie. Zmenili sme konektor a aj keď ľudia milovali 30-pinový konektor, odišli sme od neho. Niektoré veci neboli istú dobu obľúbené, ale nemali by ste byť krátkozrakí, mali by ste sa pohnúť vpred. To robíme my.”

Zdroj: cultofmac.com

Prečítajte si tiež  "Nájsť môj iPhone" prechádza na Apple Mapy!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.