Podvodníci sa na Slovensku nezastavia skutočne pred ničím. Národná banka Slovenska (ďalej: NBS) zverejnila na svojej internetovej stránke príspevok, v ktorom ľudí upozorňuje na podvodné konanie neznámych subjektov. Nachytať sa môže obrovské množstvo ľudí.

Neznáme osoby vás môžu kontaktovať pod rôznymi zámienkami. Najčastejšie však ide o údajne nesplácanie úveru, informovanie o zablokovaní účtu, prisľúbenie úveru alebo podanie informácie ohľadom produktu.

Podvodníci vám najčastejšie zavolajú priamo na váš telefón a predstavujú sa ako zamestnanci alebo organizačné útvary NBS. Nenechajte sa zmýliť ani číslom, ktoré môže vyvolávať dojem, že ide o ústredňu banky.

Kontaktovať vás môžu aj iným spôsobom. Často sa vyhrážajú

NBS dodáva, že podvodníci využívajú aj iné spôsoby kontaktu ako telefón. Ľudia sa stretávajú napríklad s oslovovaním cez sociálne siete, e-mailom či prostredníctvom rôznych aplikácií, ktoré majú nainštalované vo svojich zariadeniach.

Obľúbenou zámienkou je podľa NBS to, že klient nespláca úver a preto mu budú zablokované peniaze na jeho bežnom účte. Rovnako tak sa ľudia stretávajú aj s rôznymi vyhrážkami, že im bude zablokovaný účet, pokiaľ nezaplatia pokutu.

Čo robiť, keď mám podozrenie na podvod?  

Pokiaľ sa stretnete s ponukou, reklamou či stránkou, ktorá ponúka podozrivo výhodné služby alebo úvery, buďte obozretní. NBS v prvom rade odporúča zistiť, o akú ide spoločnosť a vyhľadať si o nej čo najviac informácií na internete.

Rovnako tak môžete využiť internetovú stránku subjekty.nbs.sk, kde si viete veľmi ľahko overiť či na daný subjekt dohliada Národná banka Slovenska alebo iný zahraničný dohliadací orgán.

Rovnako tak zistíte, či vôbec môže v danej oblasti podnikať na území Slovenska.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Nakoniec už stojí za zmienku snáď iba to, aby ste za žiadnych okolností nekomunikovali s takýmto podvodníkmi, nakoľko vás môžu rôznymi spôsobmi oklamať a pripraviť o peniaze. Určite upozornite aj svojich blízkych, predovšetkým tých vo vyššom veku. Prevencia je v tomto prípade základ.

Dajte nám vedieť do komentára, či ste sa už s podobným tipom podvodu stretli aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  Podvodníci nemajú zábrany ani pri vojne, ESET varuje pred falošnými zbierkami na pomoc Ukrajine

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -