Dnes bol veľký deň pre Elona Muska aj jeho spoločnosť SpaceX, ktorá sa rozhodla otestovať najväčšiu kozmickú loď novej generácie Starship, ktorá je navrhnutá pre misie na Mesiac a Mars. Tisíce ľudí po celom svete si dnes našli čas na to, aby sa mohli pozerať na jej štart. A hoci ten bol sám o sebe úspešný, raketa napokon vybuchla.

Obrovský vesmírny kolos letel ku oblohe približne 4 minúty, no už niekoľko sekúnd po štarte sa začali objavovať problémy. Tým prvým bolo, že približne 5 – 6 z 33 motorov Raptor na palube nebežali, kvôli čomu nemohol letieť Starship na plný výkon.

Druhý problém nastal vo chvíli, keď sa vo výške zhruba 39 kilometrov nad zemou nepodarilo oddeliť raketu od nosiča Super Heavy. Stroj na základe tohto zlyhania začal padať k zemi, pričom všetko skončilo až výbuchom, vo výške cca 30 kilometrov nad zemou.

V súčasnosti nie je jasné, z akého dôvodu raketa vybuchla. Mohla to spôsobiť chyba v dôsledku pádu, alebo aj špeciálny auto-deštrukčný systém, ktorý sa nachádzal na palube.

Pôvodný let bez posádky na palube mal trvať približne 1,5 hodiny a Starship sa mala dostať na obežnú dráhu Zeme. V budúcnosti by toto vesmírne plavidlo malo byť schopné dopraviť ľudí do vesmíru opakovane. V súčasnosti je však stále iba vo fáze vývoja a testovania a preto boli prípadné komplikácie očakávané.

Elon Musk na svojom Twitteri celému tímu spoločnosti SpaceX zagratuloval, pričom dodal, že sa všetci veľa naučili pred ďalším plánovaným štartom, ktorý má nastať o niekoľko mesiacov.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Elon Musk chce zase kúpiť Twitter za astronomickú cenu. Jeho názor zrejme zmenila žaloba
Môže ťa zaujímať
- Reklama -