Počas včerajšieho večera sa na internete objavili doteraz nikdy nezverejnené zábery z prieskumu vraku lode Titanic, ktoré boli natočené ešte v júli roku 1986. Zachytili ich špeciálne kamery z výskumnej ponorky Alvin, ktorá mala na palube trojčlennú posádku a z diaľkovo ovládaného plavidla Jason Jr. Ide o jedny z prvých záberov, ktoré vznikli tesne po objavení lode, ku ktorému došlo zhruba 73 rokov po tragickej udalosti. Oceánografický inštitút Woods Hole tvrdí, že tieto videá ešte verejnosť nevidela. Téme sa venoval portál Abcnews.

Na platforme YouTube sa objavilo viac ako 80 minút pôsobivých záberov Titanicu, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na skúmanie prednej časti lode a taktiež paluby. Ponorky sa nachádzali v tesnej blízkosti lode, vďaka čomu sú videá relatívne kvalitné. Uvidíte na nich dokonca aj interiér či kabínu hlavného dôstojníka, ale aj exteriér či telemotor.

Titanic narazil na špičku ľadovca počas svojej cesty zo Southamptonu v Anglicku do New Yorku 14. apríla 1912. Na palube obrovského parníka sa v tom čase nachádzalo cez 2 200 cestujúcich a členov posádky, pričom nehodu neprežilo až 1 500 z nich. Zvyšok sa podarilo zachrániť.

Vrak lode sa podarilo detegovať až v septembri 1985, pričom prieskum viedli Oceánografický inštitútu vo Woods Hole a francúzska oceanografická prieskumná organizácia Institut français de recherche pour l’exploitation de la mer.

Vedci a experti sa vrátili ku vraku lode zhruba po deviatich mesiacoch, aby natočili tieto pôsobivé zábery. My len dodáme, že situáciu komplikovala nie len hĺbka (cca 3,8 kilometra) ale aj extrémne studená voda.

Loopi
REKLAMA

Ku Titanicu sa uskutočnilo celkovo 11 ponorov, vďaka ktorým si dnes môžete vychutnať detailné zábery z každej strany. Netreba tiež zabúdať, že zverejnené zábery pravdepodobne súvisia s digitálne vylepšenou verziou filmu Titanic z roku 1997, ktorá sa dostane na svoje 25. výročie opäť do kín. Vyzerá to, ako dobre premyslené promo režiséra Jamesa Camerona.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Takto vyzeralo video natočené na iPhone pred desiatimi rokmi
Môže ťa zaujímať
- Reklama -