Na svete sa stretávame s rôznymi situáciami, ktoré nás dokážu prekvapiť, ale aj nepríjemne zaraziť. Jednou z nich je najnovší príbeh bezpečnostného výskumníka, ktorý bol pôvodne oceňovaný za identifikáciu chýb v softvéri spoločnosti Apple. Ako však informuje Macrumors (na základe správy 404 Media), tento človek bol zároveň zapletený do sofistikovanej schémy, ktorá obrala technologického giganta o milióny dolárov.

Istý Noah Roskin-Frazee bol ešte minulý mesiac zatknutý spolu so svojim komplicom za to, že spoločne uskutočnili viac, ako dvadsať podvodných transakcií, na základe čoho sa obohatili o viac, ako tri milióny amerických dolárov. Súčasťou týchto transakcií bolo aj cca 2,5 milióna dolárov v darčekových kartách a viac, ako stotisíc dolárov v podobe rôznych produktov a služieb.

Zahraničné média tiež píšu, že hoci sa v súdnych dokumentoch neuvádza priamo názov spoločnosti Apple, píše sa v nich o firme, ktorá je označovaná, ako „spoločnosť A“ sídliaca v americkom Cupertine. Navyše v dokumentoch sa píše aj o tom, ako prebiehali nákupy v App Store prostredníctvom podvodných darčekových kariet, pričom spomenutý je aj profesionálny softvér na strihanie videa Final Cut Pro, za ktorým stojí práve Apple. Je teda jasné, že ide práve o tohto giganta.

Celé to začalo už v roku 2019

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

Celá schéma sa začala rozvíjať už v roku 2019, keď Roskin-Frazee využil špeciálny nástroj na obnovenie hesla, aby získal prístup k účtu zamestnanca „spoločnosti B“. V tomto prípade má ísť o inú firmu, ktorá však poskytuje zákaznícku podporu práve pre Apple.

Na základe tohto kroku sa bezpečnostnému výskumníkovi podarilo získať ďalšie dáta od zamestnancov, vďaka čomu získal neoprávnený prístup do systémov spoločnosti Apple. Využíval na to VPN servery „spoločnosti B“.

Roskin-Frazee následne využil Toolbox na to, aby mohol manipulovať s objednávkami a meniť ich cenu na nulu a navyše dokázal nezákonne predlžovať zmluvy, ktoré sa týkali služby AppleCare.

Ide o akúsi predĺženú záruku, ktorú Apple ponúka zákazníkom po celom svete. Podvodníci boli dokonca tak prešpekulovaní, že sa im na diaľku podarilo získať prístup ku počítačom, ktoré sa nachádzali v Indii a Kostarike, na ktorých vykonávali podobnú činnosť.

Apple ho ocenil 2 týždne po zatknutí 

Azda najviac paradoxné na celom tomto prípade je, že spoločnosť Apple bezpečnostného výskumníka Noaha Roskina-Frazeeho ocenila ešte v januári za to, že sa mu podarilo identifikovať niekoľko zraniteľností v operačnom systéme macOS Sonoma, ktoré sa týkali funkcie Wi-Fi. Stalo sa tak necelé dva týždne po tom, ako bol zatknutý.

Prečítajte si tiež  Windows 10 obsahuje emotikon zdvihnutého prostredníku

Tomuto podvodníkovi, ktorý je obvinený hneď z viacerých trestných činov teraz hrozí v prípade usvedčenia až dvadsaťročný trest za mrežami. Aj to je dôkaz toho, že okrádať spoločnosť Apple sa jednoducho nevypláca.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -