Spoločnosti Microsoft sa podarilo šokovať prakticky celý technologický priemysel. Firma odhalila novú funkciu s názvom Windows AI, ktorej úlohou je pomáhať používateľom „spomenúť si“ na všetky ich minulé aktivity tým, že v reálnom čase zaznamenáva všetko, čo robia. A hoci to znie, ako dobrý nápad, z etického hľadiska je plný nezrovnalostí. Informuje o tom portál Futurism.

Nová funkcia nesie názvom Recall a podľa spoločnosti Microsoft sa aktuálne naschádza v testovacej fáze. Pokiaľ vás zaujíma, ako funguje, tak je to vlastne relatívne „primitívny systém“. Váš počítač s operačným systémom Windows bude robiť snímky aktívnej obrazovky každých pár sekúnd, ktoré budú ale šifrované a následne uložené priamo na pevný disk zariadenia.

Pokiaľ si používatelia nebudú vedieť spomenúť, čo presne robili, práve vďaka funkcii Recall budú mať možnosť znova vyhľadávať obsah, alebo ho detegovať na časovej osi, kde budú prechádzať jednotlivé snímky obrazovky.

A ak sa vám zdá, že je to trochu moc, zďaleka sme vám nepovedali všetko. Funkcia Recall v operačnom systéme Windows totiž môže ísť výrazne ďalej než len k snímkam obrazovky.

Používateľom totiž umožní aj aj transkripciu a preklad video stretnutí na požiadanie, čím poskytuje kontext k tomu, čo robili v danom momente.

Počítač tak nebude mať prístup iba ku tomu, čo na ňom robíte, ale aj ku tomu, o čom sa rozprávate so svojimi kolegami alebo priateľmi na online meetingoch.

Bude to dostatočne bezpečné? 

V súvislosti s takýmto zásadným zásahom do súkromia sa samozrejme objavujú otázky zo strany kritikov a bezpečnostných expertov, či bude funkcia Recall v operačnom systéme Windows vôbec bezpečná.

A hoci Microsoft tvrdí, že maximálne zabezpečenie dosiahne lokálnym šifrovaním a ukladaním dát na zariadení, v prípade prístupu neoprávnenou osobou môže byť všetko, čo používateľ robí cez Recall odsledované a uložené.

Microsoft Windows Recall
Zdroj: Microsoft

To môže predstavovať pomerne zásadné bezpečnostné riziko napríklad pre novinárov, politických disidentov alebo iné osoby.

Microsoft sa snaží tieto obavy zmierniť tým, že snímky Recall sú viazané len na konkrétny užívateľský profil a nie sú zdieľané s inými užívateľmi ani s Microsoftom na reklamné účely. Zatiaľ, ale nie je isté, či to bude stačiť.

Microsoft to skúsil aj v minulosti 

Zaujímavé je na záver to, že to, čo Microsoft aktuálne skúša v operačnom systéme Windows nerobí po prvýkrát. Veľmi podobnú funkciu testoval aj v minulosti vo Windows 10, pričom vtedy niesla názov Timeline.

V praxi umožňovala používateľom prechádzať historické dokumenty a aplikácie, no bola ukončená v roku 2021. Recall je stále v beta verzii, takže bežní používatelia sa s ním ešte nestretnú. Napriek tomu už teraz prináša nové otázky o ochrane dát v ére AI. Uvidíme, ako si s tým spoločnosť Microsoft poradí.

Prečítajte si tiež  Novinka od Microsoftu konkuruje Kamere v iOS

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -