Spoločnosť Xiaomi používať nadstavbu MIUI vo svojich mobilných zariadeniach už viac ako dekádu a tak sa kompetentní rozhodli vykonať veľkú zmenu. Čínsky technologický gigant oznámil úplne nový operačný systém HyperOS, ktorý MIUI nahradí a ponúkne prepracované funkcie, menšiu veľkosť firmvéru a tiež zvýšenú bezpečnosť. Viac sa tomu venoval portál Gizmochina.

Začať by sme pri HyperOS mohli tým, že jeho cieľom je poskytnúť používateľovi lepší zážitok. Vývojári prepracovali rozhranie tak, aby ponúkalo nové šablóny, fonty, widgety a tiež nové možnosti prispôsobenia pre uzamknutú obrazovku. Veľkého redizajnu sa tiež dočkalo ovládacie centrum, ktoré nám až nápadne pripomína iOS. Naopak ikony apiek vyzerajú v HyperOS veľmi podobne, ako MIUI 14.

Xiaomi v HyperOS tiež predstavilo nové bezpečnostné funkcie, ktorých súčasťou je aj vlastný bezpečnostný systém TEE. Jeho hlavnou výsadou je to, že citlivý obsah spracováva oddelene a taktiež ponúka plne transparentné a kontrolovateľné internetové povolenia. Používateľ vďaka tomu môže skontrolovať každé jedno pripojenie.

HYPEROS
Zdroj: Xiaomi

Vývojári sa tiež pochválili veľkosťou firmvéru HyperOS. Ten je vraj navrhnutý úspornejšie, aby mohol vyhovovať väčšiemu množstvu zariadení. Celková veľkosť systému vďaka tomu dosahuje len 8,75 GB, čím prekonáva všetkých svojich konkurentov v odvetví.

HyperOS dostal aj funkcie umelej inteligencie 

Novinka sa tiež chváli vlastným vstavaným jazykovým AI modelom, ktorý poháňa funkcie Xiaoai Input Assistant na tvorbu textov, WPS Document Scanning na rozpoznávanie textov v dokumentoch, AI Wonderful Painting na konverziu vašich kresieb na maľby a AI Image Search na intuitívne vyhľadávanie obrázkov v systéme. HyperOS tiež užšie integruje zariadenia s cloudom.

Medzi ďalšie veľké vylepšenia HyperOS patrí napríklad aj to, že tento operačný systém zabezpečí lepšiu spoluprácu medzi zariadeniami a aplikáciami, ktoré v nich máte nainštalované. Napríklad pomocou aplikácie Camera Collaboration budete môcť využiť zadnú kameru vášho telefónu pri video-hovoroch. Úplne rovnakú funkciu predstavil Apple ešte pred rokom v macOS 13.

HYPEROS
Zdroj: Xiaomi

Taktiež je v HyperOS aj takzvaný Network Collaboration, ktorý dokáže zlepšiť konektivitu tým, že zariadeniam umožňuje automaticky pristupovať ku 5G sieti z vášho telefónu, vďaka čomu im zabezpečuje rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenie. Rovnako užitočná funkcia je aj Cross-Device Focus Notification, ktorá vám ukáže jednu notifikáciu na viacerých zariadeniach súčasne.

Operačný systém zameraný na výkon 

HYPEROS
Zdroj: Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi pri HyperOS sľubuje zlepšenú správu pamäte, vďaka ktorej budú mať zariadenia rýchlejšie spúšťanie a zároveň lepší výkon apiek pracujúcich na pozadí.

Zaujímavý je tiež upgrade grafického subsystému, ktorý prináša rozmazanie v reálnom čase pre plynulejšie pohybové efekty. Hráči sa tak môžu tešiť na lepšie zážitky.

Prečítajte si tiež  Na tomto testovali vôbec prvú klávesnicu pre iPhone

Čo sa týka oficiálneho dátumu vydania, HyperOS bude k dispozícii v decembri 2023 pre prvé zariadenia určené pre čínsky trh. Neskôr v prvom štvrťroku 2024 sa do predaja dostane aj v medzinárodných verziách zariadení. Medzi prvé produkty, na ktorých si budete môcť vyskúšať HyperOS bude séria Xiaomi 14, Redmi K60 Extreme Edition a Xiaomi Pad 6 Max.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.