Najväčšia platforma na zdieľanie videí na svete sprístupnila nový nástroj, ktorý je v súčasnosti v beta testovaní. Nová technológia, ktorá využíva umelú inteligenciu zabezpečí, že videá v cudzom jazyku si budete môcť pozrieť oveľa prirodzenejšie bez tituliek. YouTube spúšťa počítačom generovaný dabing, ktorý funguje absolútne dycberúco.

Samotná technológia je výsledkom spojenia s dabingovou službou Aloud, ktorú poháňa AI. Tá je súčasťou projektu Area 120, ktorý prevádzkuje spoločnosť Google. Ešte začiatkom roka 2023 svet obletela správa, že YouTube začína podporovať viacjazyčné zvukové stopy, vďaka ktorým je možné do videí pridať okrem tituliek aj dabing.

Ako píše Techcrunch, v júni 2023 bolo na platforme dostupných cez 10 000 nadabovaných videí, ktoré si mohli diváci vyskúšať vo viac ako 70 svetových jazykoch.

Problém je však v tom, že na ich vytvorenie museli autori spolupracovať s dabingovými spoločnosťami, pričom išlo o finančne nákladný a zdĺhavý proces. Teraz dokáže dabing vytvoriť aj umelá inteligencia, ktorá to zvláda extrémne rýchlo a hlavne bezplatne. Hlas pôsobí rovnako dôveryhodne, ako by ho nahovoril človek.

Automaticky preložené titulky budú čoskoro minulosťou 

youtube automaticky ai dabing
Zdroj: SvetApple

V praxi to funguje tak, že nástroj Aloud, ktorý bol predstavený ešte v roku 2022, prepíše video tvorcu do cudzieho jazyka a následne vytvorí dabovanú verziu.

Autor potom môže skontrolovať a opraviť prepis ešte predtým, ako je vygenerovaný dabing. Vďaka tomu sa dá predísť rôznym chybám a problémom, ktoré poznáme napríklad z automaticky generovaných tituliek.

Amjad Hanif, viceprezident YouTube pre produkty pre autorov uviedol, že platforma testuje nový AI nástroj so stovkami tvorcov po celom svete. Čoskoro ho navyše sprístupní úplne všetkým. Aloud si v súčasnosti môžete vyskúšať v angličtine, španielčine či portugalčine, no v budúcnosti pribudne oveľa viac jazykov. Bude medzi nimi aj hindčtina či indonézčina. O slovenčine, alebo češtine sa žiaľ zatiaľ nehovorí. Vzhľadom na rýchly vývoj AI je to však len otázkou času…

Reklama

YouTube tiež zdôrazňuje, že táto technológia bude v budúcnosti zdokonalená tak, aby bol pri dabingu kladený väčší dôraz na synchronizáciu s perami. Celkový zážitok zo sledovania videí bude vďaka tomu ešte viac „uveriteľný“.

Podľa portálu Digitalmusicnews patrí medzi youtuberov, ktorí už môžu využívať funkcie softvéru Aloud aj svetoznámy Mr.Beast. Otestovať si to môžete napríklad na videu nižšie:

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na novom Touch Bare pre svoj MacBook!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -