Najväčšia video-knižnica na svete čelila v posledných dňoch negatívnej mediálnej kritike. Pokiaľ sa v komentároch pod videom objavil nejaký text kritizujúci Čínu, platforma ho automaticky vymazala. YouTube to vysvetlil tak, že sa jednalo len o chybu.

YouTube si zavaril, no išlo vraj len o chybu systémov.

Ak ste v posledných dňoch napísali pod video niečo, čo sa určitým spôsobom dotýkalo Číny, mohlo sa stať, že vám váš príspevok zmizol. V čase, kedy je téma „slobody vyjadrovania sa na internete“ veľmi citlivá, ide o zásadný krok, ktorý používatelia nepovažujú za správny. Každý môže predsa povedať svoj vlastný názor.

Na druhej strane tu máme ale máme automatizované systémy, ktoré nemusia mať takú mieru inteligencie, ako samotní používatelia. YouTube vo svojom vyhlásení povedal, že za tieto problémy môže práve nástroj, ktorý vyhľadáva a vymazáva spamové, nenávistné alebo obťažujúce komentáre. Podľa všetkého táto technológia zlyhala a chyba spôsobila, že z príspevkov používateľov začali miznúť aj texty, ktoré vyššie spomenuté kritéria nijakým spôsobom nenapĺňali.

V takmer všetkých prípadoch však bolo predmetom komentárov kritizovanie Číny, ktoré je v súčasnej dobe (kvôli pandémii) koronavírusu naozaj intenzívne. Podľa všetkého sa teda nejednalo o žiaden druh propagandy ale iba nedostatok špeciálneho nástroja, za čo sa už YouTube ospravedlnil. Neočakávame, že sa to bude ešte niekedy opakovať…

Návod: Ako počúvať hudbu z YouTube na pozadí v iPhone?
YouTube si zavaril. Automaticky vymazával komentáre, ktoré kritizovali Čínu.
Prečítajte si tiež  Výroba Apple Vision Pro beží na plné obrátky: Vieme, kedy headset vstúpi do predaja
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.