Spoločnosť Apple patrí medzi najväčších výrobcov mobilných zariadení na svete. Jej technológie sú prezývané ako „dokonalo fungujúce“ a aj preto ľudia nakupujú nové iPhony ako na bežiacom páse. Napadlo vás ale niekedy, koľko môže výroba takéhoto zariadenia vlastne stáť, keď čínske kópie sa predávajú aj za menej ako 100 ? Tejto téme sa venoval portál Hardwarezone.

Novinári odvolávajúci sa na zdroje analytickej spoločnosti Nikkei Asia zistili, že každý jeden iPhone 14 Pro Max sa vyrába podstatne drahšie, ako predošlý iPhone 13 Pro Max či iPhone 12 Pro Max. Aktuálne najvýhodnejšie ponuky na nákup iPhonu 14 Pro Max nájdete tu.

Môžu za to modernejšie technológie, ktoré stoja pochopiteľne viac financií ale aj rastúca inflácia či ďalšie výrobné vstupy, ktoré medziročne zdraželi.

Zatiaľ čo v rokoch 2020 a 2021 stála produkcia vlajkovej lode so 6,7″ displejom približne 400 až 450 $, v roku 2022 je to výrazne viac. Dopomohol napríklad aj procesor A16 Bionic, ktorého cena sa vyšplhala až na úroveň 110 $. Aký je teda výsledok?

Vyrobiť iPhone 14 Pro Max je pre Apple poriadne nákladné 

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Po tom, čo si kúpite iPhone 14 Pro Max, spoločnosť Apple na ňom zarobí o niečo viac ako 50 %. Skutočná výrobná hodnota zariadenia je až 501 $! V pomere s tým, za koľko sa tento smartfón predáva na Slovenskom trhu ide o dosť zásadný rozdiel.

Ale vzhľadom na to, že v USA cena štartuje už na hranici 1099 $, obchodné rozpätie predstavuje v podstate len 500 – 600 $. To je z nášho pohľadu vcelku prijateľné. Bližšie sme sa tomu venovali v tomto článku.

Netreba totiž zabúdať, že do spomenutých 50 % sa nezarátali peniaze investované do výskumu, vývoja, všetkých pracovníkov spoločnosti Apple či marketingu, ktoré reálne predstavujú obrovské náklady.

Netrúfneme si povedať o ako veľmi kvôli ním klesne marža no veríme, že to môžu byť pokojne aj desiatky percent.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple možno predstaví 4" iPhone!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -