Platforma YouTube neustále testuje nové veci, ktoré majú zlepšiť celkový používateľský zážitok. Ako ale poznamenáva česká redakcia Zive, nebude to zadarmo. Ak si totiž budete chcieť pozrieť kvalitnejšie FullHD (1080p) video, dostupné môže byť len za príplatok. Na túto tému upozornil používateľ sociálnej siete Reddit so pseudonymom KZedUK. YouTube v tejto chvíli všetko iba testuje.

Aby sme boli presnejší, samotné videá si je stále možné pozrieť bezplatne v 1080p rozlíšení no ak požadujete vyššiu úroveň detailov (v rámci toho istého rozlíšenia), bez predplatného YouTube Premium to budete mať komplikovanejšie. Samotná služba sa netají tým, že keď si pustíte akékoľvek video vo FullHD, jeho kvalita je nižšia, nakoľko YouTube šetrí na dátovom toku. Na mobilných zariadeniach preto tieto videá vyzerajú dobre no všetko sa to zmení vo chvíli, keď ich prepnete na väčšie obrazovky.

Našťastie sú tu ale k dispozícii aj vyššie možnosti rozlíšenia 1440p alebo 2160p, ktoré ponúknu vyššiu kvalitu obrazu, aj keď máte 1080p displej. Táto možnosť je však z pochopiteľných dôvodov dostupná len pri tom obsahu, ktorý pôvodne vznikol vo vyššom 2K alebo 4K rozlíšení. Rovnako tak je potrebné vlastniť výkonnejšie zariadenie, ktoré ich dokáže prehrať. Naopak, klasické FullHD rozlíšenie sa na YouTube prehráva vo formáte VP9 alebo AV1. Vďaka tomu nepotrebuje zariadenie hardvérový dekodér a procesor dokáže pracovať oveľa efektívnejšie.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI
REKLAMA


Akonáhle ale YouTube zvýši dátový tok pri klasickom 1080p rozlíšení, platforma prinesie dokonalú zmenu pre všetkých používateľov. Prehrávanie videí by malo bez problémov fungovať aj na starších zariadeniach s nižším výkonom no obraz bude výrazne kvalitnejší.

No a presne na tomto sa teraz pracuje. Okrem označenia 1080p sa môže pri voľbe rozlíšenia čoskoro objaviť aj možnosť „1080p Premium“ (viď. obrázok nižšie). Tá však nebude pre všetkých.

YouTube Premium
Zdroj: Reddit

Navyše, platforma bude vedieť videá upraviť automaticky. Hoci to čo nahrávate do systému prechádza kompresiou, spoločnosť Google uchováva na svojich serveroch aj originály, ku ktorým sa vie kedykoľvek vrátiť.

Prečítajte si tiež  Nová, dychberúca funkcia na YouTube využíva umelú inteligenciu. Toto je revolúcia v sledovaní videí

Uvidíme, kedy táto zmena dorazí na Slovensku a či bude skutočne podmienená dodatočným poplatkom v rámci predplatného YouTube Premium. Vyššia kvalita videí by sa na jednej strane hodila no pravdepodobne len minimum používateľom bude takých náročných, že by si za to reálne platili na mesačnej báze. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -