Bývalý zamestnanec NASA prišiel s myšlienkou využiť bezpilotné lietadlá na zvrátenie škôd spôsobených výrubom dažďových pralesov. Zdĺhavé a finančne náročné ručné vysádzanie stromov by tak nahradil oveľa efektívnejší spôsob.
O vývoji a úspechoch dronov sa hovorí takmer neustále. Ani v tomto prípade to nebude inak. Spoločnosť BioCarbon Engineering na čele s bývalým inžinierom NASA Laurenom Fletcherom predniesla návrh, ktorý by zvrátil hroziaci ekologický dôsledok, s akým sa spája bezhlavé odlesňovanie. Riešenie vidia práve v bezpilotných lietadlách, ktoré by sa zaslúžili o hromadné sadenie stromov. Spoločnosť navyše spolupracuje s firmou VulcanUAV, zaoberajúcou sa výrobou masívnych dronov, schopných uniesť až osemkilový náklad.
„Globálne odlesňovanie prebieha v priemyselnej miere. Vlády a organizácie vynakladajú miliardy na výsadbu stromov, ale štandardná metóda ručnej výsadby je drahá a nie je dostatočne rýchla,“ozrejmil Fletcher. Nová metóda zalesňovania za pomoci dronov by bola rýchlejšia a presnejšia. Denne by sa vysadilo až 36-tisíc semien, a to aj na menej dostupných miestach.
Výsadba bude pozostávať z troch krokov. Prvým bude monitorovanie a mapovanie terénu prostredníctvom dronov. Na základe získaných informácií sa vytvorí 3D model. Podľa neho sa rozhodne, kde sa stromy budú vysádzať. Zalesňovanie bude až druhý krok. Nakoniec sa vyhodnotia dosiahnuté výsledky.
Drony budú vybavené nádobou so stlačeným vzduchom. Jeho vplyvom sa kapsuly (s predklíčeným semienkom a vyplnené gélom obsahujúcim potrebné živiny) vymrštia na vybrané miesto dostatočne rýchlo, aby sa predišlo odfúknutiu semien alebo zničeniu koreňov už počas výsadby. Časom sa kapsuly v zemi samovoľne rozložia.
V prípade, že by sa projekt ujal a vlády by ho finančne podporili, takýto spôsob zalesňovania by sa mohol začať budúci rok v Brazílii a Južnej Afrike.