Federálny súd v San Franciscu oznámil, že spoločnosť Google súhlasila s vymazaním miliárd záznamov a údajov získaných od používateľov, ktorí sa pohybovali na webe v režime inkognito bez toho, aby o ich existencii čo i len tušili. Tento krok je súčasťou urovnania významného súdneho sporu, ktorý vrhá svetlo na skutočné záruky ochrany súkromia v rámci funkcie skrytého prehliadania v prehliadači Chrome. Téme sa venoval Entrepreneur.

Podľa podmienok urovnania sa spoločnosť Google zaviazala nielen odstrániť alebo anonymizovať súkromné údaje o prehliadaní, ktoré sa zhromažďovali do decembra 2023, ale aj poskytnúť používateľom režimu Inkognito možnosť blokovať súbory cookie tretích strán počas nasledujúcich piatich rokov.

Žalobcovia v tomto súdnom spore pôvodne požadovali odškodné vo výške 5 miliárd amerických dolárov, no ku tomu sa nikomu z nich nepodarilo dopracovať.

Počas súdnych konaní spoločnosť Google iniciovala zmeny a doplnenia svojich dohôd s používateľmi, v ktorých objasnila rozsah zhromažďovania údajov a viditeľnosť aktivít používateľov na webových stránkach počas relácií v režime Inkognito.

Google chce byť maximálne transparentná a zodpovedná spoločnosť 

Zdroj: Unsplash / Brett Jordan

Tento krok smerom k transparentnosti znamená významný obrat v tom, ako spoločnosť Google informuje používateľov o svojich postupoch pri spracúvaní osobných údajov.

David Boies, ktorý zastupuje žalobcov, ohodnotil dohodu ako historický krok smerom k zabezpečeniu transparentnosti a zodpovednosti popredných technologických firiem.

Žaloba sa po prvýkrát objavila ešte v roku 2020 a spoločnosť Google obviňovala za to, že aj keď v režime Inkognito sľubuje maximálne anonymné prehliadanie, v skutočnosti z neho získava cenné údaje, s ktorými následne dokáže pracovať.

V rozpore s ubezpečeniami spoločnosti Google, že režim Inkognito poskytuje ochranu pred zhromažďovaním údajov, sa v žalobe tvrdilo, že rôzne nástroje spoločnosti Google naďalej zhromažďovali informácie o prehliadaní bez ohľadu na opatrenia na ochranu súkromia používateľov.

Google údaje nespájal s konkrétnymi používateľmi 

Google Chrome iPhone
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa / Google (úprava redakcie)

Spoločnosť Google sa voči týmto obvineniam dôrazne ohradila, pričom jej hovorca Jose Castaneda žalobu odmietol ako „neopodstatnenú“ a zdôraznil, že spoločnosť Google v režime Inkognito údaje s používateľmi nespája. Castaneda tiež vyjadril spokojnosť nad vymazaním starých, nespojených technických údajov, ktoré sa nikdy nevyužívali na účely personalizácie.

Toto urovnanie a následné zmeny podčiarkujú kľúčový moment pre digitálne súkromie, ktorý núti spoločnosť Google prijať prísnejšie opatrenia na ochranu súkromia a ponúknuť používateľom jasnejšie informácie o tom, čo všetko posielajú pri používaní prehliadača Chrome na jeho servery.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple a Google majú spoločný miliardový biznis. Snažia sa ho utajiť
Môže ťa zaujímať
- Reklama -