Pokiaľ si predplácate Netflix, HBO Max alebo Disney+, je vysoká pravdepodobnosť, že ste niekomu požičali svoje prihlasovacie údaje, vďaka čomu to máte obaja lacnejšie. Ako sa však zdá, takéto konanie môže byť dokonca aj trestným činom. Streamovacím službám to totiž spôsobuje nemalé škody – čo nedávno svojimi krokmi potvrdili Netflix aj Disney+.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Podľa nových usmernení britskej vlády, ktoré sa týkajú pirátstva je každý človek, ktorý zdieľa svoje heslá v Spojenom kráľovstve potencionálnym kriminálnikom. Podľa zákonov totiž porušuje autorské právo a dokonca by mohol byť obvinený z trestného činu podvodu.

O tejto skutočnosti ako prvý informoval portá TorrentFreak (prostredníctvom Techradar), ktorý uviedol, že britský Úrad duševného vlastníctva (IPO) aktualizoval svoje usmernenie o pirátstve.

V tých sa po novom píše, že „zdieľanie hesiel v streamingových službách„, medzi ktoré patria napríklad Netflix, HBO Max alebo Disney+ sa môže právne považovať za čin, ktorý „porušuje autorské právo„.

Zdieľanie hesiel môže byť skutočne trestným činom 

Netflix základné predplatné
Zdroj: Unsplash / Juraj Gabriel / CardMapr.nl (úprava redakcie)

Redaktori portálu TorrentFreak sa dokonca obrátili aj na Úrad duševného vlastníctva (IPO) so žiadosťou o komentár, aby im boli objasnené všetky zákonnosti týkajúce sa zdieľania hesiel. Inštitúcia im odpovedala nasledovne:

V trestnom a občianskom práve existuje celý rad ustanovení, ktoré sa môžu uplatniť v prípade zdieľania hesla, ak je zámerom umožniť používateľovi prístup k dielam chráneným autorským právom bez zaplatenia.

Uvidíme teda, aký bude mať táto legislatíva vplyv na iné krajiny. Je totiž možné, že sa týmto nápadom inšpiruje napríklad aj Európska únia a so zdieľaním hesiel bude koniec. Išlo by o perfektnú správu najmä pre samotné služby, ktoré z tohto dôvodu prichádzajú o milióny dolárov každý jeden deň.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Pravidlá zákazu zdieľania hesiel na Netflixe sa ešte upravia. Streamovacia služba po vlne kritiky tvrdí, že išlo o omyl
Môže ťa zaujímať
- Reklama -