Podľa najnovších informácií, ktoré na svojom webe uviedol portál iMeteo (prostredníctvom SpaceWeather), zasiahne našu Zem geomagnetická búrka triedy G1, ktorá môže spôsobiť výpadky signálu ako aj problematickú funkčnosť niektorých elektronických zariadení. Prúd koronárnej hmoty – plynný materiál prúdiaci vesmírom, ktorý pochádza z cyklopskej diery v slnečnej atmosfére, by mal zasiahnuť našu Zem už počas dnešného dňa, v stredu 6. júla 2022.

Práve tento jav vyvolá aj takzvanú geomagnetickú búrku, ktorá nám v niektorých prípadoch komplikuje životy. Dobrou správou ale je, že samotná geomagnetická búrka nemá byť príliš silná, nakoľko sa bude jednať len o stupeň G1. Pri tomto stupni sú najbežnejšie krátkodobé výpadky satelitných technológií.

Pokiaľ teda používate akékoľvek mobilné zariadenie alebo navigáciu, počas dnešného dňa vám môže na krátko prestať fungovať mobilný signál alebo GPS pripojenie. Nič vážnejšie by sa však stať nemalo. iMeteo tiež dopĺňa, že dnešná geomagnetická búrka môže ovplyvniť aj dodávky elektriny, avšak dobrou správou je, že výkyvy budú iba zanedbateľné a tak si ich pravdepodobne vôbec nevšimnete.

Polárna žiara

Zelená olárna žiara nad jazerom a hornatou oblasťou, ktorá je plná snehu
Zdroj: Unsplash / Jonatan Pie

Aj keď je geomagnetická búrka niečo, čo nám môže spôsobovať problémy, tento jav so sebou prináša polárnu žiaru, ktorá priťahuje pozornosť ľudí. Tá by sa mala objavovať v nižších zemepisných šírkach aj dnes, pričom však tentoraz bude pozorovateľná najmä na území Kanady. V Európe budeme mať teda smolu.

Každopádne, s príchodom ďalších geomagnetických búrok sa môže situácia zmeniť, a polárnu žiaru bude teoreticky možné vidieť aj na území Slovenska. Presne tak to bolo minulý rok.

S geomagnetickými búrkami sa teraz budeme stretávať často 

Je dôležité pripomenúť, že keďže sa naše Slnko nachádza v aktívnej fáze, ktorá čoskoro dosiahne svoj strop, v najbližších týždňoch a mesiacoch sa budeme stretávať s výronmi koronálnej hmoty čoraz častejšie.

To inými slovami znamená, že v lete 2022 to pravdepodobne nie je posledná geomagentická búrka, ktorá vzniká vtedy, keď sa častice koronálnej hmoty stretnú s magnetickým pólom našej zeme.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Sila geomagentických búrok sa určuje na stupnici od G1 do G5, pričom platí, že čím väčšie číslo, tým silnejší môžu mať vplyv na ľudstvo. Zatiaľ čo pri stupni G1 nehrozí žiadne výrazne nebezpečenstvo, pri stupni G5 už môže dôjsť k závažnému poškodeniu elektronických zariadení alebo dlhodobým výpadkom siete. Ak by to však hrozilo, budeme vás samozrejme informovať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -