Myslíte si, že veľké technologické spoločnosti, ako Meta, sú finančne nepostihnuteľné? Tak v tom prípade verte tomu, že aj týmto firmám je možné udeliť pokutu, ktorú si „všimnú“ a poriadne ich zabolí. Ako informuje agentúra Reuters, generálny riaditeľ spoločnosti Mata Mark Zuckerberg má plné zuby Európskej únie. Hlavný regulátor na ochranu súkromia totiž firme udelil rekordnú pokutu vo výške až 1,2 miliardy eur!

Dôvod, prečo Meta musí platiť je ten, že pokračovala v prenose osobných údajov z EÚ do USA nad rámec rozhodnutia EÚ z roku 2020. Ide o tak závažné porušenie zákona, že je potrestané takmer dvojnásobne vyššou sumou, v porovnaní s doterajším rekordom, kedy Luxembursko udelilo pokutu vo výške 746 miliónov eur spoločnosti Amazon v roku 2021.

Spor medzi spoločnosťou Meta a Európskou úniu započal pred približne desiatimi rokmi, keď rakúsky aktivista Max Schrems, ktorý sa zaoberá súkromím používateľov, podal právnu námietku voči vtedajšiemu Facebooku.

Dôvodom boli jeho obavy, že by mohli byť európski používatelia na základe osobných údajov špehovaní. Samotné obavy vyvolali odhalenia Edwarda Snowdena, ktorý v tom čase zverejnil najprísnejšie tajomstvá americkej vlády.

Spoločnosť Meta s pokutou nesúhlasí. Rozhodla sa brániť 

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook
Zdroj: Hypebeast

Marka Zuckerberga určite astronomická pokuta vo výške 1,2 miliardy eur nepotešila a aj preto sa voči nej rozhodol v mene svojej spoločnosti zabojovať. Meta uviedla, že sa voči rozhodnutiu odvolá, pričom zdôraznila, že pokutu považuje za neoprávnenú a zbytočnú.

Zároveň dodala, že takáto sankcia vytvára nebezpečný precedens pre nespočetné množstvo ďalších spoločností. Meta sa tiež na súdoch bude brániť voči novým príkazom, ktoré jej EÚ stanovila.

Facebook môže v Európe skončiť 

facebook
Alexander Shatov / Unsplash (úprava redakcie)

Firma v súčasnosti čaká na nový pakt, pomocou ktorého bude možné jednoduchšie prenášať osobné údaje o občanoch EÚ na územie USA. Ak nepríde skôr, kým vstúpia do platnosti nové pravidlá, reálne hrozí, že Facebook môže na niekoľko mesiacov pozastaviť svoje služby v Európe.

Bez možnosti prenášať údaje cez hranice hrozí, že internet sa rozdelí do národných a regionálnych síl,“ povedal Meta v oficiálnom vyhlásení.

Uvidíme teda, ako to celé dopadne. Každopádne je ale jasné, že spoločnosť Meta to nebude mať v najbližšom období vôbec jednoduché.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Facebook prináša novinku, ktorá sa v aktuálnej situácii mimoriadne hodí.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -