Pokiaľ spoločnosti pracujú na nových produktoch, ich vývoj spravidla trvá pokojne aj 2-3 roky. Je preto jasné, že to čo uvidíme ako iPhone 14 (v roku 2022) je v súčasnosti hotové a kompetentní ladia už iba detaily týkajúce sa dodávateľov či výroby. Tá by mala začať v druhej polovici budúceho roka.
Tak ako už býva zvykom, Apple v ďalšom iPhone prepracuje procesor. Aktuálny čip A15 Bionic nahradí modernejšia verzia s označením A16 Bionic, ktorá bude výkonnejšia ale aj energeticky úspornejšia. Vyplývať to bude už len z výrobného procesu.
Apple má v najbližších dňoch podpísať zmluvu so svojim dodávateľom TSMC na produkciu procesorov pre iPhone 14 pomocou 4nm procesu. Pôjde tak o jedného z prvých výrobcov, ktorí ich nasadia do svojich zariadení.
V čom je vlastne rozdiel medzi 5nm a 4nm výrobným procesom?
Ak vás zaujíma, čo to celé vlastne znamená, vysvetlenie je veľmi jednoduché. Na rovnakú plochu sa zmestí väčšie množstvo drobných tranzistorov (len tak pre predstavu, čip A15 Bionic ich má viac ako 15 miliard), vďaka čomu poskytne zariadenie o niečo vyšší výkon a zároveň si bude pýtať menej energie od akumulátorov.
Túto výhodu prevzali aj MacBooky, ktoré sú postavené na platforme ARM a na jedno nabitie vydržia bez problémov cez 15 hodín používania! Potvrdiť to môžeme z vlastnej skúsenosti, nakoľko počítače s procesorom M1 máme v redakcii hneď tri.
No a aj keď je táto správa pozitívna, spoločnosť Apple už údajne dohaduje využívanie ešte modernejšieho 3nm výrobného postupu. Procesor, ktorý ním bude produkovaný sa však najskôr dostane do iPadu a neskôr do zvyšných zariadení.
Dajte nám vedieť do komentára, či ste si tento rok kúpili iPhone 13 alebo vám inovácia nestačila a tak radšej čakáte na iPhone 14. Sme zvedaví na váš názor.