Nákup na internete môže predstavovať rôzne riziká a preto by ste mali byť pri výbere predajcov obozretní. Slovenská obchodná inšpekcia (ďalej SOI) vydala varovanie pre spotrebiteľov, pričom ich žiada, aby boli pri nákupoch na rôznych slovenských e-shopoch mimoriadne opatrní. Vyplýva to z viacerých spotrebiteľských podnetov, ktoré sa podľa SOI opakujú.
Najväčší problém týchto internetových stránok je, že sa na prvý pohľad tvária ako značkové a používajú doménu „.sk“. Prax však ukázala, že spotrebitelia by týmto internetovým stránkam nemali poskytovať žiadne osobné údaje a už vôbec nie informácie o platobnom prostriedku, nakoľko môžu prísť o peniaze.
Konkrétne ide o podvodné e-shopy, ktoré sa zaoberajú predajom značkovej obuvi, športovej alebo turistickej obuvi, športového oblečenia atď. Podvodníci si zvyknúť zaregistrovať doménu, ktorá sa veľmi podobá na skutočné internetové obchody, čo môže niektorých nekupujúcich zmiasť.
Človek je jednoducho v domnení, že nakupuje v pravej spoločnosti a kupuje tovar zaručenej kvality. Ide napríklad o tieto internetové stránky:
Ako spoznať falošný internetový obchod?
SOI prezradila spotrebiteľom aj niekoľko jednoduchých tipov, prostredníctvom ktorých sa môžu vyhnúť problémom s podvodnými e-shopmi. Na prvý pohľad zobrazujú totožný alebo úplne rovnaký tovar ako originálna stránka. Problém je však v tom, že nezvyknú uvádzať identitu prevádzkovateľa / predávajúceho, obchodné meno a sídlo predávajúceho. To je prvý varovný signál, pri ktorom by ste mali zbystriť pozornosť.
V prípade podvodných e-shopov tiež zvyknú absentovať akékoľvek všeobecné obchodné podmienky a taktiež kontaktné informácie – veľakrát sú k dispozícii iba anonymné formuláre, po ktorých vyplnení nikto na vaše dotazy nereaguje.
Podvodné e-shopy si tiež zvyknú pýtať platby za tovar dopredu, takže pri nich nemáte možnosť objednávky na dobierku a v neposlednom rade môžu pôsobiť až podozrivo lacno. Tovar býva vo výrazných cenových zvýhodneniach oproti skutočným obchodom alebo konkurenčným internetovým stránkam, ktoré ho taktiež ponúkajú.
Čo robiť, keď objavíte podvodný e-shop? SOI má jasnú odpoveď
„S poukazom na vyššie uvedené SOI upozorňuje spotrebiteľov, aby si pred uzatvorením objednávky a zaslaním platby za objednaný tovar dôkladne preverili, či predmetný internetový obchod uvádza informácie identifikujúce predávajúceho a všeobecné obchodné podmienky a predišli tak nákupu z podvodného internetového obchodu.“ píše Slovenská obchodná inšpekcia na svojej internetovej stránke.
SOI zároveň dodáva, že ak nakúpite tovar z podvodného e-shopu, hrozí, že k vám nikdy nebude doručený, prípadne vám prídu iba falzifikáty značkového tovaru, ktoré sú výrazne nižšej kvality.
Zároveň platí, že takéto internetové stránky neumožňujú odstúpenie od zmluvy pred dodaním tovaru, nie sú ochotné vrátiť peniaze, v prípade, že vám tovar nepríde na adresu a taktiež neuznávajú reklamácie.
„Nakoľko SOI má obmedzené kompetencie, medzi ktoré nepatrí zákonné oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať a nie je oprávnená ani vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná.“ dopĺňa SOI vo svojom vyhlásení.
Na záver Slovenská obchodná inšpekcia zdôrazňuje, že pokiaľ neviete identifikovať pri e-shope predávajúceho, osloviť môžete aj Odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru SR, ktorý sa podobnými prípadmi zaoberá.
Dajte nám vedieť do komentára, či ste sa niekedy stretli s takýmto podvodným e-shopom a ako ste situáciu riešili. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.