Vesmír je fascinujúce miesto, ktoré sa vie postarať o perfektné divadlo. Pokiaľ ste priaznivcami nie len technológií od spoločnosti Apple ale aj nádhernej nočnej oblohy, pozrite sa spolu s nami na pád ohnivého asteroidu, ktorý spozoroval Krisztián Sárneczky na stanici Konkolyho observatória v Piszkéstető (Maďarsko). Téme sa venoval portál Space.
Samotné observatórium, z ktorého bol tento vesmírny úkaz pozorovaný sa nachádza zhruba 100 kilometrov severovýchodne od Budapešti. Sárneczky ho spozoroval za pomoci dvojmetrového ďalekohľadu a informáciu odovzdal Európskej vesmírnej agentúre (ESA). Samotný asteorid potom 13. februára o 3:59 ráno padol do zemskej atmosféry, v ktorej niekoľko sekúnd horel.
Je zaujímavé, že aj keď tento asteroid s názvom 2023 CX1 (zo začiatku nazývaný ako Sar2667) a veľkosťou cca jeden meter nebol obzvlášť veľký, na oblohe sa objavil skoro presne 10 rokov po tom, čo nad ruským Čeljabinskom vybuchol cca 20 metrový meteorit, ktorý spôsobil menšie zranenia a rovnako aj škody na majetku. Explózia sa rovnala podľa odhadov výbuchu o sile 500 kiloton TNT.
K tejto udalosti došlo práve 15. februára 2013, na základe čoho začali vesmírne agentúry po celom svete sledovať podobné objekty. Pridala sa napríklad aj NASA, ktorá vytvorila nový Úrad pre koordináciu planetárnej obrany.
Hľadáte kvalitný kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)
Je dôležité uviesť, že aj keď podobné „ohnivé gule“ môžu vyzerať hrozivo, v skutočnosti sú úplne neškodné a len v minimálnom počte prípadoch sa stáva, že by ich úlomky dopadli na zem. Väčšinou totiž zhoria v atmosfére. NASA aj ESA ich však neustále monitorujú, aby nás pred nimi vedeli v prípade nebezpečenstva varovať.
Got It! How beautiful! #Sar2667 #Asteroid pic.twitter.com/tpLQkJpcCv
— Kade ???? (@KadeFlowers) February 13, 2023
Asteroid Sar2667, about a meter in diameter, was expected to fall near the French city of Le Havre at 02:59h UTC. I drove to a photogenic spot close to home in the south of the Netherlands to capture it, just as the sky cleared.#asteroid #meteor @IMOmeteors @apod pic.twitter.com/MNZofhkrd7
— Gijs de Reijke (@GijsDeReijke) February 13, 2023
The discovery image of #2023 CX1 (aka #Sar2667) taken at #Konkoly Observatory's Piszkéstető Station with the 0.60-m Schmidt telescope. Three 4×25 sec stacked images. Nothing special at first. A normal 19.5 mag NEO. pic.twitter.com/1PaYtsv9tz
— Krisztián Sárneczky (@sarneczky) February 13, 2023