Umelá inteligencia je symbolom aktuálneho pokroku. Pokročilé jazykové modely, ako napríklad GPT-4, nám dokážu odpovedať na náročné otázky a takisto nám pomáhať pri práci, alebo učení sa. Problém je však v tom, že výhody umelej inteligencie začínajú vo veľkom zneužívať aj slovenskí žiaci. Ako uvádza portál Teraz (TASR), otvorene sa toho obávajú aj učitelia.

Podľa najnovšieho prieskumu Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda (FKM UCM) v Trnave, ktorý sa realizoval na vzorke 474 žiakov a 87 učiteľov stredných škôl, sa až 37 % zúčastnených učiteľov otvorené obáva toho, že by nedokázali rozoznať prácu, ktorú písal žiak, a o ktorú sa postarala vysoko sofistikovaná umelá inteligencia.

Podľa získaných údajov pozná pojem umelá inteligencia až 97,5 % žiakov, a takmer polovica z nich (48 %) si ju už vyskúšala. Najčastejšie im poslúžila v situáciách, kedy si hľadali nové informácie, prekladali text, ale aj písali práce do školy.

Až 33 % žiakov je presvedčených o tom, že umelá inteligencia prináša rovnaké množstvo prínosov, ako aj rizík, pričom 25 % uviedlo, že v nej vidí viacej prínosov, ako rizík. Správa tiež informovala, že až 28 % študentov nemá na takéto porovnanie žiaden názor.

Voči tomuto problému sa dá čiastočne brániť 

Aj keď môže byť použitie umelej inteligencie pri školských prácach prínosné, vo väčšine prípadov je tento systém zneužívaný na to, aby napísal kompletne celý text namiesto študenta. Učitelia pritom vôbec nič nespoznajú, nakoľko jazykové modely sú dnes schopné tvoriť presvedčivý a gramaticky presný obsah.

Na druhej strane však už existujú jednoduché bezplatné internetové nástroje, kam sa dá celý obsah práce vložiť a tie následne v priebehu sekúnd vyhodnotia, či text písal človek, alebo sofistikované algoritmy AI. Pokiaľ si učitelia tieto nástroje osvoja, ani žiaci to nebudú mať jednoduché.

Ako vnímate umelú inteligenciu v súvislosti so školstvom vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Koniec bezplatného zdieľania účtov na Netflixe je za rohom. Koľko za to zaplatíme na Slovensku?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -