S umelou inteligenciou sa začíname stretávať na dennej báze. Táto technológia pokročilých počítačových algoritmov niektorých ľudí fascinuje a iných desí. Dôvodom je fakt, že je schopná dosiahnuť neuveriteľné výsledky v priebehu krátkeho času, ktoré pôsobia tak, akoby na nich pracoval skutočný človek.

Nemôžme sa preto čudovať, že ju mnohí považujú za hrozbu, ktorá môže v budúcnosti prevziať kontrolu nad celým ľudstvom. A aj keď zatiaľ funguje predovšetkým v textovej a obrázkovej forme, našiel sa jeden vývojár, ktorý jej dal „oči“ cez svoj iPhone. Téme sa venoval zahraničný portál iMore.

Za všetkým stojí istý Mckay Wrigley, ktorý na sociálnej sieti Twitter informoval o svojom experimente. Využil na to ChatGPT, ktorý vznikol na to, aby mohol používateľovi generovať text na základe jeho príkazov. Wrigley si však povedal, že by bolo super, keby ChatGPT získal prístup ku fotoaparátu v jeho iPhone a videl okolitý svet. A preto sa rozhodol konať.

Takto má vyzerať budúcnosť s umelou inteligenciou 

Ako sám uvádza, pomocou kombinácie softvérových nástrojov, medzi ktoré patrí YoloV8 na detegovanie objektov, GPT-4 ako jazykový model, OpenAI Whipser pre hlasovú spätnú väzbu, Google Custom Search Engine a Python dokázal „hacknúť“ svoj iPhone a všetko sprevádzkovať.

Wrigley v tweete prezrádza, že aj keď sa to môže zdať príliš komplikované, v skutočnosti bola jeho práca pomerne jednoduchá. No a výsledok?

ChatGPT, ktorý využíva iPhone ako oči, je v praxi schopný detegovať a identifikovať objekty a následne ich zaradiť do správneho kontextu. Wrigley napríklad naučil umelú inteligenciu, čo je to keto diéta a ukázal jej, aké potraviny má vo svojej chladničke.

Systém bol následne schopný vyhľadať na internete vhodný recept, na základe ktorého bolo možné z ingrediencii pripraviť jedlo. Všetko prebiehalo úplne automaticky!


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

Loopi Eco Case
Reklama

Pri celom procese mu však asistoval aj MacBook, nakoľko iba na iPhone sa z technických a softvérových obmedzení spoliehať nemohol.

Na druhej strane ale môžeme napísať, že ak by Apple vytvorilo vlastnú AI s podobným zameraním, ktorú by integrovalo do iOS, určite by to fungovalo aj so samostatným mobilným zariadením. Veď výkon má dostatočný…

Umelá inteligencia je budúcnosť 

Autor tohto experimentu vidí v celom svojom pokuse budúcnosť a je presvedčený, že umelá inteligencia dostane v blízkej budúcnosti oči, pomocou ktorých nám bude vedieť pomáhať.

Prečítajte si tiež  Čínsky výrobca BOE chce vyrábať displeje pre iPhone.

Pokiaľ by to zostalo len pri tomto, určite by bola jej prítomnosť všade naokolo veľmi pozitívna. Na druhej strane tu však existujú reálne hrozby, v rámci ktorých je AI možné využívať aj ako zbraň. Je teda pred nami ešte veľmi dlhá cesta…

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -