Ak ste nadobudli pocit, že EÚ v poslednej dobe doslova zbrojí proti spoločnosti Apple a robí trochu „nasilu“, pravdepodobne vás prekvapí, kám jej snahy premeniť operačný systém iOS na Android až dokážu zájsť. Ako informuje 9to5mac, nedávny postoj Európskej únie môže spoločnosť Apple dostať do zvláštnej situácie, ktorá by mohla viesť k zásadným zmenám pre každý iPhone, ktorý sa používa na danom území.

Margrethe Vestagerová, šéfka EÚ pre hospodársku súťaž totiž pred pár dňami naznačila, že spoločnosť Apple by mohla byť nútená umožniť používateľom iPhonov odstrániť predvolenú aplikáciu Fotky, ktorá je dnes pevnou súčasťou systému. Táto bezprecedentná požiadavka vyplynula z prejavu, v ktorom Vestagerová kritizovala dodržiavanie zákona o digitálnych trhoch (DMA) spoločnosťou Apple.

Podľa článku 6 ods. 3 zákona DMA sú technologickí giganti definovaní ako „strážcovia brány“ (Gatekeeperi), povinní umožniť jednoduché odinštalovanie aplikácií a úpravu predvolených nastavení. Zdá sa však, že spoločnosť Apple tieto požiadavky nespĺňa, najmä pokiaľ ide o možnosť odstránenia niekoľkých jej kľúčových aplikácií vrátane Fotiek.

Odstrániť aplikáciu fotky z iOS je extrémne zložité 

iOS 17 fotky zvierat
Zdroj: Apple

Integrácia aplikácie Fotky do systému iOS presahuje rámec jednoduchej galérie, pretože funguje ako systémové rozhranie pre fotoaparát, ktoré je dômyselne prepojené s celým operačným systémom.

To v praxi znamená, že spolupracuje s rôznymi aplikáciami prostredníctvom výziev na udelenie oprávnenia, ktoré regulujú úroveň prístupu k fotografiám používateľa.

Podľa Vestagerovej by spoločnosť Apple mala umožniť aplikáciám tretích strán, aby prevzali úlohu predvolenej knižnice obrázkov na systémovej úrovni – čo by znamenalo zásadnú zmenu, ktorá by hlboko zasiahla do architektúry systému iOS.

Pre Apple by možno bolo efektívnejšie opustiť európsky trh 

Zdroj: Apple / SvetApple

Technický komentátor John Gruber upozornil na dôležitú skutočnosť týkajúcu sa rozsiahlosti tejto úlohy a naznačil, že by potenciálne mohla viesť k prehodnoteniu trhovej stratégie spoločnosti Apple v EÚ.

Potenciálne sankcie za nedodržanie predpisov by mohli byť prísne a pokuty by mohli dosiahnuť až 10 % z jej celosvetových príjmov. Vzhľadom na to, že predaj v EÚ tvorí približne 7 % týchto príjmov, Gruber špekuluje, či by pre Apple nebolo nákladovo efektívnejšie úplne opustiť trh EÚ.

Komisár EÚ pre vnútorný trh Thierry Breton však takúto možnosť odmietol a zdôraznil význam trhu EÚ, ktorý zahŕňa 450 miliónov spotrebiteľov. Breton argumentoval, že napriek vysokým pokutám, ktorým by mohli technologickí giganti čeliť – niekedy dosahujúcim miliardy po zdĺhavých právnych sporoch – si nikto nemôže dovoliť ignorovať takýto významný trh.

Prečítajte si tiež  Zamestnanec spoločnosti Apple bol pozitívny na koronavírus (COVID-19).

Tento vývoj stavia spoločnosť Apple do ťažkej pozície, v ktorej by dodržanie požiadaviek EÚ mohlo znamenať zmenu základných aspektov systému iOS, čo by bolo výzvou pre politiku aj technické rámce spoločnosti. Uvidíme, ako to dopadne v praxi.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -