Spoločnosť Apple čelí ďalšiemu škandálu, ktorý zatiaľ nemá ako vysvetliť. Ako informuje portál AppleInsider, technologickému gigantovi z Cupertina unikli terabajty údajov zo služby TestFlight, ktorých súčasťou boli tisíce zostáv aplikácií a hier pre iOS z rokov 2012 až 2015.

Samotný únik dostal už aj svoj vlastný názov „Teraleak„, ktorý vychádza z jeho veľkosti a na internete sa o ňom začalo diskutovať po tom, čo sa informácie objavili na sociálnej sieti X (bývalý Twitter). Pre tých čo nevedia, služba TestFlight, ktorú prevádzkuje spoločnosť Apple vznikla ešte pred rokmi na to, aby pomocou nej mohli vývojári skúšať a testovať beta verzie svojich apiek.

Ako už bolo spomenuté, uniknutý archív obsahuje tisíce hier a aplikácií pre iOS, pričom tu nechýbajú ani rôzne prototypy a samozrejme bety. Ku celej veci sa vyjadril aj portál Eurogamer, ktorý dodáva, že archív obsahuje aj neexistujúce tituly, vrátane niektorých hier „Angry Birds“, ktoré sa nikdy nedostali do App Store.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Taktiež sú tu tituly z legendárnej hernej série „Infinity Blade„, ktorá zažila svoj debut práve na platforme iOS a vďaka pôsobivej grafike ju ľudia zbožňovali. Ako však išiel čas, séria Infinity Blade z App Store zmizla.

Možno to bolo aj preto, lebo za ňou stáli vývojári z Epic Games – s ktorými Apple neskôr viedol súdny spor a z App Store ich spolu so všetkými aplikáciami vylúčil. Pamätníci určite vedia, že tento škandál vyvolalo pridanie vlastného platobného systému do hry Fortnite.

Nikto nevie, ako sa dáta dostali mimo serverov Apple 

Azda najzaujímavejšie na celej veci je, ale to, že zdroj úniku údajov nie je jasný a prakticky nikto nedokáže zistiť, ako dokázalo takéto ohromné množstvo dát opustiť servery spoločnosti Apple.

Rovnako sa na internete objavili aj obavy ohľadom toho, či súčasťou dát neboli aj rôzne citlivé informácie, ktoré by sa dali šikovnými hackermi a podvodníkmi zneužiť. Na druhej strane, ale treba poznamenať, že staršie dáta budú mať zrejme dosť obmedzenú životnosť.

Spoločnosť Apple sa ku celej veci zatiaľ nevyjadrila. Každopádne môžeme očakávať, že to v najbližších dňoch, alebo dokonca hodinách napraví. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  Aktuálne: Najsofistikovanejší bankový podvod je už na Slovensku. Pripraviť vás môže o všetky peniaze

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -