Zločinci a obchodníci s drogami potrebujú využívať zabezpečenú komunikáciu, aby sa vyhli pozornosti orgánom činných v trestnom konaní. Aj preto si kupujú špeciálne zariadenia, ktoré im sľubujú vysokú úroveň krytia. Ako však uvádza portál The Verge, v minulosti ich nevedomky nakupovali priamo od FBI.
Redaktor The Verge Nilay Patel si sadol s jedným z najlepších reportérov v oblasti kybernetickej bezpečnosti Josephom Coxom, ktorý mu prezradil niekoľko fascinujúcich skutočností. Práve dopyt po zabezpečených mobilných zariadeniach viedol americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) k tomu, aby si potajomky založil špeciálnu technologickú spoločnosť.
FBI sa najskôr pokúšala hacknúť rôzne firmy, ktoré ponúkali zločincom zabezpečené telefónne služby, avšak napokon sama skončila so svojim vlastným projektom s názvom Anom, aby dokázala špehovať zločincov po celom svete.
Firma bola taká úspešná, že ju FBI musela zatvoriť
V praxi to znamená, že FBI nie len predávala smartfóny, ale takisto riadila všetky procesy, ktoré sa týkali novovzniknutého stratupu. Musela mať pod kontrolou napríklad cloudové služby, kompletnú výrobu a transport produktov, zákaznícky servis a tiež expanziu.
Spoločnosť Anom fungovala približne tri roky a FBI vďaka nej získala dokonalý pohľad do zločineckého podsvetia nie len v USA, ale prakticky na celom svete.
Nikto pri tom absolútne netušil, kto za touto firmou v skutočnosti stojí. Paradoxne sa spoločnosť Anom stala taká úspešná, že ju bola FBI nútená zatvoriť. Pravdepodobne už nezvládala riadiť všetky procesy.
Aktuálna doba, ale prináša úplne nové výzvy. Na svete je množstvo nových telekomunikačných aplikácií, ako napríklad Signal, vďaka ktorým už zločinci nepotrebujú špeciálny hardvér na to, aby získali skutočne šifrovanú komunikáciu.
Dá sa, ale predpokladať, že vyšetrovatelia majú svoje spôsoby, ako sa ku cenným dátam dostať.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.