Trh s mobilnými zariadeniami zažíva v posledných rokoch krízu. Ako, ale informuje analytická spoločnosť IDC, v porovnaní s minulým rokom sa prepadol len o 0,1 %, v rámci čoho sa podarilo zákazníkom dodať 302,8 milióna zariadení v treťom štvrťroku 2023 (3Q23).

Aj keď teda celý svet zápasí so slabším dopytom, vysokou infláciou či geopolitickým napätím, pomalšie tempo poklesu dodáva výrobcom aspoň ako takú nádej na zlepšenie celkovej situácie. „Vidíme silný nárast zásielok na rozvíjajúcich sa trhoch od predajcov ako Xiaomi a Transsion,“ uviedla Nabila Popal, riaditeľka výskumu spoločnosti IDC.

Rovnako sa darí aj segmentu prémiových zariadení, kde exceluje najmä spoločnosť Apple. Tá neustále rastie vo všetkých regiónoch s výnimkou Číny, kde má čeliť veľkej konkurencii zo strany Huawei a tiež problémom, ktoré spôsobuje zvýšená makroekonomická neistota či zákaz používania iPhonov vo verejnej správe.

Najväčší výrobca je Samsung, no Apple sa mu lepí na päty 

Spoločnosť IDC sa tiež zamerala na predaje jednotlivých výrobcov. Na vrchole rebríčka aj naďalej zostáva juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorá počas 3Q23 predala 59,5 milióna kusov smartfónov. Celkovo si vďaka tomu dokázala udržať až 19,7 % podiel na trh no v porovnaní s minulým rokom dosiahla až o 8,4 % horšie výsledky. Len pre porovnanie, Samsung počas 3Q22 predal až 65 miliónov smartfónov a držal 21,4 % podiel na trhu.

Na druhom mieste sa potom nachádza spoločnosť Apple, ktorá je Samsungu veľmi tesne v pätách a paradoxne v časoch veľkého poklesu dokázala rásť. Zákazníkom dodala až 53,6 milióna iPhonov, vďaka čomu si dokázala udržať 17,7 % podiel na trhu. To je len o 2 % menej ako Samsung. Dôležité je pri tom zmieniť, že počas 3Q22 Apple predal „len“ 52,3 milióna zariadení a jeho podiel na trhu predstavoval 17,2 %. Medziročné zlepšenie tak dosahuje 2,5 %.

Na treťom mieste sa potom zaradila spoločnosť Xiaomi so 41,5 miliónmi predanými zariadeniami a podielom 13,7 %. Aj tejto firme sa podarilo medziročnú situáciu zlepšiť, nakoľko v rovnakom období v roku 2022 mala „len“ 40,5 milióna predaných zariadení a 13,4 % podiel na trhu. Rast na úrovni 2,4 % je v podstate rovnaký, ako pri spoločnosti Apple.

globálne predaje smartfónov 2023
Zdroj: IDC (snímka obrazovky)

Apple pravdepodobne do konca roka porazí Samsung 

Aj keď sa samozrejme môže ešte čokoľvek zmeniť, predvianočné obdobie je pre spoločnosť Apple dlhodobo veľmi silné. Navyše technologický gigant len v septembri predstavil nový iPhone 15, ktorý sa teraz v čo možno najrýchlejšom čase pokúša dostať medzi zákazníkov. Na niektoré verzie sa nečaká týždne, ale mesiace.

Prečítajte si tiež  Apple pomôže Ukrajine. Tim Cook si nepraje nič iné ako mier

Dokonca máme zákulisnú informáciu od jedného nemenovaného slovenského predajcu, že niektoré septembrové zásielky na iPhone 15 Pro Max môžu byť uzavreté pokojne aj na budúci rok. Týkať sa to má najmä väčších úložísk.

Záujem je teda obrovský. A keďže bol Apple aj na Vianoce 2022 najväčší výrobca smartfónov na svete, vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu a silnejšúci rast je veľmi pravdepodobné, že si to v roku 2023 zopakuje a Samsung nechá za sebou.

Dokonca existuje možnosť, že táto firma bude vôbec najväčším výrobcom smartfónov na svete za celý kalendárny rok 2023, čo by sa jej podarilo po prvýkrát v histórii. Všetko však záleží od posledných troch mesiacov. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -