V dnešnej digitálnej dobe, v ktorej sa neustále zvyšujú obavy o naše súkromie a bezpečnosť, ponúka Národná bezpečnostná agentúra (NSA) jednoduchý, no efektívny tip pre užívateľov iPhone a Android zariadení, aby sa vyhli zbytočným nástrahám internetu a kybernetických zločincov. Informuje o tom Forbes.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kedy ste naposledy reštartovali svoj iPhone alebo Android? Pokiaľ to robíte len v situáciách, kedy si inštalujete aktualizáciu softvéru, prípadne vám zariadenie zamrzne alebo sa vybije (takže sa prirodzene vypne samo), podľa NSA zbytočne hazardujete.

Vypnutie a opätovné zapnutie zariadenia vás môže chrániť pred tzv. zero-click útokmi, pri ktorých útočníci dokážu získať prístup k zariadeniu bez interakcie užívateľa. Experti preto odporúčajú vykonať reštart zariadenia aspoň raz týždenne.

NSA vydala dokument. Reštartovanie nestačí 

NSA ku celej veci vydala aj vlastný dokument, v ktorom je uvedených niekoľko najlepších postupov pre zachovanie maximálnej bezpečnosti našich mobilných zariadení.

Práve pravidelné reštartovanie dokáže znížiť riziko útokov a tiež zmierniť hrozbu spear-phishingu. To zvykne viesť k inštalácii škodlivého softvéru a spywaru.

Zároveň však treba podotknúť, že pravidelný reštart iPhonu a Androidu nie je podľa NSA „všeliekom“. Aj keď je tento postup účinný voči mnohým typom útokov, pokročilé malware a spyware softvéry už môžu byť naprogramované tak, aby sa opäť nahrali po reštarte zariadenia.

Aj preto NSA poskytla ďalšie odporúčania na zvýšenie bezpečnosti mobilných zariadení:

  • Vypínajte Bluetooth, keď ho nepoužívate.
  • Aktualizujte zariadenie hneď, ako sú dostupné nové aktualizácie operačného systému a aplikácií. Práve v tých výrobcovia často opravujú závažné bezpečnostné chyby.
  • Vypínajte lokalizačné služby, keď ich nepotrebujete.
  • Nepoužívajte verejné Wi-Fi siete a vyhýbajte sa verejným nabíjacím staniciam, aj keď mnohí odborníci na bezpečnosť považujú riziko v reálnych situáciách za nízke.

Bezpečnosť vs komfort používania mobilného zariadenia 

iPhone a anonymous
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Adnan Khan (úprava redakcie)

Je síce pravda, že väčšina z vyššie uvedených odporúčaní kladie silný dôraz na bezpečnosť a ich aplikácia do praxe znižuje používateľský komfort, no ako sme napísali na začiatku, v dnešnej dobe treba byť skutočne opatrní.

Vždy je totiž lepšie byť v tomto smere proaktívny a chrániť svoje zariadenia a dáta čo najlepšie. Veď v nich máme uložené citlivé dáta, konverzácie, fotografie, videá, dokumenty či prístupy ku našim bankovým účtom. Dávajte si pozor.

Ako vy vnímate tieto odporúčania? Dodržiavate niektoré z nich? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Mark Zuckerberg sa obul do Apple Vision Pro. Podľa neho nejde o žiadnu revolúciu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -