USA je trh, kde sa každoročne predajú milióny iPhonov, ktoré sú tu navrhnuté a zostrojené. Problém je ale v tom, že nové iPhony sa tu nevyrábajú ale prichádzajú z Číny. Pre Apple je to dobré. V Číne je lacná pracovná sila a lepšia sieť dodávateľov. Tak či onak, niektorým Američanom sa to nepáči a rovnako tak prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Nasledujúca správa s týmito faktami v podstate priamo nesúvisí, ale určite bude prezidentovi nahrávať do kariet. TSMC by chcelo postaviť továreň na výrobu čipov budúcich Apple zariadení práve na území USA!

TSMC bude možno vyrábať aj v USA!

Spoločnosť TSMC je obrovský výrobca čipov. Bol výhradným dodávateľom pre iPhone 6 a iPhone 7 a v súčasnej dobe je dosť možné, že sa stane zase výhradným dodávateľom pre iPhone 8. Táto spoločnosť postupne nahrádza v tomto biznise juhokórejského giganta Samsung, s ktorým Apple dlhodobo spolupracovalo, ale pre zlé vzťahy sa snažil spoluprácu ukončiť a niečím ju nahradiť. TSMC je super voľba a firma už začína uvažovať o tom, že by v budúcnosti mohla expandovať aj do USA. Mohli by sa tu postaviť nové výrobné závody na výrobu čipov, čím by vznikli nové pracovné miesta. Definitívneho rozhodnutia sa dočkáme až v roku 2018!

Jednou z výhod výroby v Číne je silná infraštruktúra a veľa pracovníkov, ktorí sú okamžite k dispozícií. Pokiaľ by sa niečo stalo (na území) USA, mohol by to byť už väčší problém. Z tohoto pohľadu má teda TSMC v USA miernu nevýhodu, ktorú je však ochotná obetovať. Pokiaľ by na americkom území chcelo TSMC vybudovať nové továrne, muselo by ísť o investíciu zhruba 16 miliárd amerických dolárov, čo je teda závratná suma. Pokiaľ ale vezmeme do úvahy, že zhruba 65% príjmov prichádza práve od Apple, ktoré je výhradný odberateľ zistíme, že firma peniaze má. Nezabúdajme ale ani na to, že v súčasnej dobe je na Apple závislá.

Bližšie k Intelu?

Bez výroby jeho čipov by proste nemohla fungovať a tak je otázne, či Apple nebude chcieť prejsť na výrobu svojich čipov ku konkurencii a to konkrétne ku firme Intel, keďže sa čosi rysuje. Aj na tomto bude stáť konečné rozhodnutie TSMC o tom, či presunie výrobu do USA alebo ostane v Číne. Nie je to ale jediná firma, ktorá takýto presun do USA zvažuje. Už aj Foxconn vydal niekoľko informácií o tom, že sa chystá na „zmenu prostredia“. Sharp by chcel na tomto území vyrábať displeje. Žeby veľké daňové úľavy od Donalda Trumpa? Uvidíme!

Prečítajte si tiež  Ako by vyzeral Windows XP v roku 2021? Tento koncept vám to ukáže

TSMC - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.