Každý sa raz dostane do situácie, kedy musí reštartovať zamrznutý iPhone. Tieto telefóny majú síce špičkový softvér, no aj ten má občas problémy, ktoré nebývajú príjemné. Niekedy sa napríklad stane, že iPhone nejde zapnúť, nefunguje mu Wi-Fi, „blbne“ displej alebo na ňom padajú a zamŕzajú aplikácie. V takejto situácii je najlepšie urobiť tvrdý reštart, ktorý dá všetky veci do poriadku. Nebojte sa, týmto spôsobom nestratíte žiadne dáta ani súbory.
Ak sa teraz pýtate, či v takomto prípade nestačí zariadenie normálne vypnúť alebo zapnúť, odpoveď je, že stačí. Problém je však v tom, že niekedy na iPhone nereagujú ani tlačidlá či dotyk a v takejto situácii nemáte veľmi na výber. Ľudia sa nás dokonca často pýtajú aj to, ako vypnúť iPhone keď nejde displej. Tvrdý reštart vykonáte prostredníctvom kombinácie tlačidiel, a okrem vypnutia sa iPhone automaticky aj zapne. Ak teda neviete, ako vypnúť iPhone keď nereaguje, riaďte sa nasledujúcim postupom.
Ako reštartovať iPhone 6S alebo starší?
Ak sa medzi vami nájde niekto, kto ešte vlastní iPhone 6S / 6S Plus, alebo starší model, tu prebieha reštart klasickým spôsobom, na ktorý sme boli zvyknutí aj pred vyše desiatimi rokmi. Urobíte to nasledovne:
- Podržte uzamykacie tlačidlo a Home Button niekoľko sekúnd
- Počkajte, kým na obrazovke neuvidíte logo Apple
- Hotovo, telefón sa reštartoval
Ako reštartovať iPhone 7 / 7 Plus?
Spoločnosť Apple prišla v roku 2016 s „revolučnou“ novinkou. Hoci iPhone a voda si nikdy veľmi nerozumeli, firma sa rozhodla predstaviť prvé zariadenie, ktoré jej odolá. S tým však prišlo aj odstránenie hardvérového tlačidla Home Button, ktoré nahradila dotyková plocha. Tú sprevádzalo kliknutie v rámci TapTic Enginu, vďaka čomu mal používateľ pocit, že tlačidlo je fyzické.
Aj keď sa to nezdá, v skutočnosti išlo o veľmi náročné technické riešenie, ktoré si vyžiadalo aj zmenu spôsobu, akým sa dá reštartovať iPhone 7 alebo iPhone 7 Plus. Pokiaľ by totiž dotyk na Home Buttone prestal fungovať, používateľ by mal problém. Tvrdé vypnutie telefónu sa tak skomplikovalo, no zo zariadenia nezmizlo. Urobíte ho nasledovne:
- Podržte uzamykacie tlačidlo a tlačidlo na uberanie hlasitosti na niekoľko sekúnd
- Počkajte, kým na obrazovke neuvidíte logo Apple
- Hotovo, telefón sa reštartoval
Ako reštartovať iPhone 8 / X a novšie?
K poslednej zmene reštartu iPhonu došlo v roku 2017, keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 8 / 8 Plus a iPhone X. Spoločnosť Apple v tomto čase pravdepodobne dospela k názoru, že pôvodné riešenie, ako reštartovať iPhone 7 / 7 Plus, nebolo ideálne a preto ho kompletne prepracovala na systém, ktorý platí dodnes.
Aktuálny postup tvrdého reštartu je síce zo všetkých najkomplikovanejší, no na druhej strane sa vám nestane, že telefón omylom reštartujete, keď ho budete mať vo vrecku.
- Kliknite na tlačidlo pridávania hlasitosti
- Hneď potom kliknite na tlačidlo oberania hlasitosti
- Podržte uzamykacie tlačidlo na niekoľko sekúnd, kým neuvidíte logo Apple
- Hotovo, telefón sa reštartoval
Postup aplikujte aj na tieto modely:
- iPhone 8 / 8 Plus
- iPhone X
- iPhone XR / XS / XS Max
- iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max
- iPhone SE 202o
- iPhone 12 / 12 mini / 12 Pro / 12 Pro Max
- iPhone 13 / 13 mini / 13 Pro / 13 Pro Max
- iPhone SE 2022
- iPhone 14 / 14 Plus / 14 Pro / 14 Pro Max
- iPhone 15 / 15 Plus / 15 Pro / 15 Pro Max
Aké problémy môže vyriešiť reštartovanie iPhonu?
Odpoveď sme uviedli v podstate už na začiatku. Tvrdý reštart slúži pre vyriešenie akýchkoľvek problémov, ktoré môžu súvisieť so softvérom.
Niekdy sa napríklad môže stať, že telefón sa prehrieva, alebo veľmi rýchlo vybíja po jeho aktualizácii. Akonáhle vykonáte tvrdý reštart, tieto nepríjemnosti môžu zmiznúť.
Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.
Rovnako sa stáva, že iPhone má problémy s Face ID, pravidelne seká prostredie iOS, niektoré aplikácie sa vôbec nedajú spustiť, nereaguje displej, nedá sa zapnúť atď. Rovnako však platí, že tieto chyby môže spôsobovať príliš zaplnené úložisko alebo hardvérový problém.
Čo robiť, ak tento návod nefungoval?
Aj keď sme presvedčení, že vyššie uvedené postupy, ako reštartovať iPhone pomôžu drvivej väčšine z vás, stále sa môže stať, že sa chyby, kvôli ktorým ste zariadenia potrebovali na tvrdo vypnúť a zapnúť objavia znovu. Tu treba rozlíšiť, či ide o softvér, alebo hardvér.
Spoločnosť Apple je v posledných rokoch čoraz častejšie nešikovná a medzi stovky miliónov používateľov posiela aktualizácie, ktoré obsahujú zásadné chyby. Niekedy ich reštartovanie iPhonu na chvíľu vyrieši, no po čase sa zvyknú objaviť znovu. V takomto prípade vám nezostáva nič iné, ako počkať na nasledujúci update, ktorý to vyrieši.
Ak naopak nepomôže niekoľko po sebe prichádzajúcich aktualizácií systému, je dosť možné, že sa vám v zariadení poškodil hardvér. Azda najčastejšie to spôsobuje stará batéria, o ktorej sa dočítate viac tu. Zariadenie sa kvôli nej nie len rýchlejšie vybíja ale rovnako môže strácať výkon, alebo zamŕzať. Našťastie jej výmena nie je veľmi nákladná.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz