Výrobcovia smartfónov zvyknú do systémov inštalovať vlastné aplikácie. V niektorých prípadoch sa takýto softvér nedá odstrániť. Návrh zákona o digitálnych službách Európskej Únie hovorí, že spoločnosti by to už v budúcnosti nemali robiť. Týka sa to aj Applu.
Nový zákon z dielne Európskej Únie
EÚ si opäť získala nechcenú mediálnu pozornosť. Nový zákon môže mať vplyv na viaceré technologické spoločnosti. Pokiaľ si kúpite nový iPhone, nachádza sa tu aj softvér od Apple. Hovoríme napríklad o appkách typu Pages, Numbers, Apple Music, iMovie a podobne. O niekoľko mesiacov ich možno budete musieť sťahovať manuálne.
Návrh bojuje za práva menších vývojárov. Podľa kompetentných veľké firmy typu Apple a Google zvýhodňujú vlastné služby na svojich weboch a platformách. Takýto postup znemožňuje menším „hráčom“ spravodlivo súťažiť.
Podľa agentúry Bloobmerg bude presný návrh a znenie zákona zverejnené už v decembri 2020.
Platformy musia zdieľať aj zhromaždené údaje o zákazníkoch s obchodnými súpermi a zabezpečiť rovnaké podmienky na trhu. Dosť kontroverzná povinnosť, nemyslite? Regulácia bude v skratke zameraná na obmedzenie sily veľkých korporácií.
Európska Únia je presvedčená, že spoločnosti by nemali zvýhodňovať svoje vlastné služby alebo vybraný softvér od vývojárov tretích strán. Navyše všetci používatelia majú získať možnosť odinštalovania ktorejkoľvek appky zo svojich zariadení. Predstavte si, čo by sa dialo, keby niekto vymazal napríklad App Store…
Náš pohľad na vec
Nech znie táto informácia akokoľvek odvážne, podľa nášho názoru sa nový zákon spoločnosti Apple nijako významne nedotkne. V prvom rade si treba uvedomiť, že v texte vyššie nebolo ani zďaleka popísané celé znenie (ešte ho totiž nepoznáme). Predpokladáme, že to bude vo finále oveľa miernejšie.
Technologický gigant okrem iného už dnes umožňuje odstránenie takmer všetkých predinštalovaných appiek.
Problémy pocíti skôr konkurenčný Google. Ten v operačných systémoch ponuka napríklad vlastný vyhľadávací panel. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne. Podobné návrhy nám prídu ale trochu „prestrelené“. Súhlasíte?